Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: johimba na depresję i zaburzenia erekcji

Zioła w służbie zdrowiu: johimba na depresję i zaburzenia erekcji

Johimba jest znana i stosowana w Afryce jako lekarstwo od starożytności. Roślinę wykorzystywano do różnych celów, m. in. na gorączkę, kaszel, czy choroby serca. Niedawno ustalono, że moze być pomocna przy łagodnej depresji oraz zaburzeniach erekcji.
Zioła w służbie zdrowiu: johimba na depresję i zaburzenia erekcji [Fot. Elenathewise - Fotolia.com] Johimba rośnie w południowo-zachodniej Nigerii, Kamerunie, Gabonie i Kongo. Jest wysokim, wiecznie zielonym drzewem. Do celów leczniczych wykorzystuje się głównie korę

Istnieją obawy, że roślina może być zagrożona z powodu jej nadmiernego zbioru w celach leczniczych.

Zastosowanie

Johimba zawiera alkaloid o nazwie johimbina, który stanowi główny aktywny składnik rośliny.

Zasadnicze działanie rośliny to blokowanie receptorów adrenergicznych alfa-2, które są związane z częścią współczulną autonomicznego układu nerwowego. Substancja oddziałuje na układ nerwowy i powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych. Jej działanie prowadzi do napłynięcia krwi do prącia, dlatego też pomaga przy .

Co więcej, johambina hamuje oksydazę monoaminową, enzym występujący w wielu tkankach. Zaburzenia działania tego enzymu mają związek z rozwojem i zaburzeń w poziomie ciśnienia tętniczego.

Poza tym johimba może pomóc w utracie na wadze i poprawie wyników sportowych. Stosuje się ją także na: wyczerpanie, ból w klatce piersiowej, ból nerwu cukrzycowego.

Dawkowanie

Zaleca się, aby stosowanie johimby odbywało się pod nazdorem lekarza. Standardowa bezpieczna dawka specyfiku to 15-30 mg.

Bezpieczeństwo

Niepożądane skutki uboczne zażywania johimby są relatywnie rzadkie, mogą jednak obejmować: zawroty głowy, nudności, bezsenność, , i przyspieszone bicie serca.

Przekroczenie bezpiecznej dawki substancji, tj. zażycie ponad 40 mg specyfiku, może skutkować utratą funkcji mięśni, dreszczami i zawrotami głowy. Poza tym u niketórych pacjentów odnotowano takie efekty, jak: halucynacje, nadciśnienie, kołatanie serca i niepokój także przy stosowaniu dawek uważanych za bezpieczne.

Nie zaleca się też jedzenia określonych produktów podczas przyjmowania johimby, chodzi głównie o te, które zawierają tyraminę, czyli np. pepperoni, sery (np. cheddar, ementaler, camembert), marynowane, solone i wędzone ryby, wątróbka, banany, awokado, etc. Zjedzone wraz ze wspomnianym specyfikiem mogą skutkować niebezpiecznie wysokim poziomem ciśnienia krwi.

Wreszcie, trzeba zachować szczególną ostrożność w zażywaniu johimby przy jednoczesnym stosowaniu antydepresantów - konieczna jest konsutacja z lekarzem.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć