Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: jęczmień na problemy z żołądkiem i w ochronie zdrowia serca

Zioła w służbie zdrowiu: jęczmień na problemy z żołądkiem i w ochronie zdrowia serca

Jęczmień to rodzaj zboża, ale jego właściwości pozwalają umieścić go na liście ziołowych hitów. Jęczmień kojarzy się z łagodnym rytmem piosenki Stinga „Fields of Glod". Zboże cieszy oko rozpościerając się „złotem" po szerokich połaciach pól. W kręgach botanicznych roślina jest określana jako Hordeum distichon i jest spokrewniona z rodziną traw.
Jęczmień na problemy z żołądkiem i w ochronie zdrowia serca Jęczmień pochodzi z zachodniej Azji i jest uważany za pierwsze uprawiane zboże. Dziś stanowi ważny element światowej produkcji żywności.

Ciekawostki


Według historyków jęczmień był używany jako żywność od czasów neolitu i podawano go dzieciom przez wieki w postaci owsianki.

Był stosowany w leczeniu zapalenia przewodu pokarmowego i dróg. Jest również powszechnie polecany w leczeniu infekcji, biegunki i gorączki u młodych ludzi.

Składniki odżywcze


Nasiona jęczmienia są zbierane, gdy roślina jest dojrzała i stosowane do pomocy w zakresie odżywiania i leczenia. Jęczmień jest szczególnie znany ze swych silnych właściwości antyoksydacyjnych ze względu na bogatą zawartość chlorofilu.

Liście jęczmienia są również bogatym źródłem witamin i minerałów ze względu na ich zdolność do absorpcji dużych ilości składników pokarmowych z gleby. Wśród tych składników odżywczych są m. in. wapń, potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, fosfor, kwas foliowy.

Jęczmień składa się z następujących w 80% ze skrobi i 6% z białka i celulozy, a także cukrów, tłuszczów, witamin z grupy B oraz alkaloidów

Zastosowanie lecznicze

Poza tym, że jęczmień jest zbierany do produkcji słodu przy produkcji piwa i innych trunków, ekstrakt słodowy jest również podawany jako lekarstwo. Esencja ta jest używana do zachowania zdrowia serca, wykazano bowiem, że ma zdolność do usuwania złogów tłuszczowych z zablokowanych tętnic.

Ponadto uważa się, że wyciąg z młodych pędów jęczmienia działa jako środek przeciwzapalny, a jednocześnie wzmacnia mięśnie. Jak wynika z badań naukowych na zwierzętach sok znacząco łagodzi zapalenia i wrzody żołądka.

Chińscy badacze wykazały, że jęczmień jest pomocny w leczeniu zapalenia wątroby i wzmacnianiu organizmu.

Preparaty z ziarna jęczmienia regulują poziom cukru we krwi, a otręby jęczmienia poleca się na obniżenie cholesterolu i zapobieganie nowotworom jelita grubego.

Jęczmień jest również podstawą pożywnych posiłków, które często podaje się osobom z dolegliwościami żołądka i gardła. Gotowany jęczmień może nawet być stosowany bezpośrednio na skórę w leczeniu otarć.

Bezpieczeństwo

Poza istotnym ostrzeżeniem dla diabetyków, żadne inne działania niepożądane nie jest znane.

Jeśli chodzi o chorych na cukrzycę, powinni być ostrożni przy spożywaniu jęczmienia, ponieważ wraz z polecanymi pacjentom lekami może spowodować zbyt znaczne obniżenie poziomu cukru we krwi. Badania wykazały, że jęczmień może zmniejszyć poziom cukru we krwi przez zmniejszenie wchłaniania cukrów z pożywienia.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy