Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: bylica pospolita na problemy żołądkowe i uspokojenie

Zioła w służbie zdrowiu: bylica pospolita na problemy żołądkowe i uspokojenie

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) to wieloletnia roślina powszechnie występująca w Europie, Azji i północnej Afryce. Chińczycy od wieków stosują jej suszone liście w termopunkturze, tradycyjnej technice leczenia poprzez oddziaływanie ciepłem na odpowiednie punkty na ciele. Bylica jest też dość powszechnie wykorzystywana jako środek pobudzający trawienie i wspomagający menstruację. Sądzi się, że zioło pomaga również w depresji i łagodzi napięcie.
Zioła w służbie zdrowiu: bylica pospolita na problemy żołądkowe i uspokojenie [fot. Merja Partanen z Pixabay]
Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub ograniczonych badaniach. Często nie zostały dokładnie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Bylica pospolita wykazuje działanie: przeciwdepresyjne, przeciwgrzybicze, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające, antyseptyczne, przeciwskurczowe, przeciwlękowe, wykrztuśne, napotne, wiatropędne, wywołujące menstruację.

W ziołolczenictwie roślina jest wykorzystywana w leczeniu: , zaburzeń funkcji jelit, , wrzodów żołądka, bólu głowy, zaburzeń reumatycznych, udarów cieplnych, , drażliwości, stresu, , objawów .

Dawkowanie

Nie istnieje jedna sprawdzona, najskuteczniejsza, bezpieczna dawka preparatów z bylicą pospolitą. Liście suszonej bylicy parzy się przez kilka minut i wypija się zwykle 2 filiżanki takiej herbaty dziennie przez kilka dni. Dotępne są też suplementy diety z tym ziołem w formie kapsułek.

Bezpieczeństwo

Bylica pospolita zawiera pochodne kumaryny, związki, które mogą zwiększać ryzyko krwawienia, dlatego nie jest polecana osobom stosującym leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwpłytkowe, czy niesteroidowe leki przeciwzapalne - może nasilać ich działanie.

Jeśli chodzi o efekty uboczne stosowania zioła, nie są dobrze przeanalizowane. Odnotowano, że w przypadku niektórych ludzi w wyniku przyjmowania środków z tym ziołem wystąpiły: trudności w oddychaniu, reakcje alergiczne skóry, alergiczny nieżyt nosa i anafilaksja.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy