Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: Różeniec górski - skuteczny środek na depresję

Zioła w służbie zdrowiu: Różeniec górski - skuteczny środek na depresję

Różeniec górski (Rhodiola rosea) może być pomocny w leczeniu nawracających zaburzeń depresyjnych.
© FomaA - Fotolia.comJak wynika z randomizowanego badania przeprowadzonego metodą podwójnie ślepej próby, doustny ekstrakt z różeńca górskiego był niemal tak skuteczny w leczeniu jak konwencjonalne leki przeciwdepresyjne stosowane przy epizodach choroby o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Lekarze z Uniwersytetu w Pensylwanii testowali ziołowy wyciąg, powszechnie przepisywany sertralinę, jak również placebo u 57 osób, które miały historię łagodnej i umiarkowanej depresji.

Przez 12 tygodni każdy uczestnik otrzymywał jedną z trzech wspomnianych wyżej substancji, a badacze monitorowali wszelkie zmiany zachodzące w zachowaniu chorych.

Pacjenci, którzy zażywali sertralinę, mieli o 1,9 razy wyższe szanse na osłabienie objawów w porównaniu do ludzi przyjmujących placebo. Osoby stosujące wyciąg z różeńca górskiego natomiast mogły liczyć na zmniejszenie symptomów depresji o 1,4 razy. Co istotne, antydepresant znacznie częściej niż zioło wywoływał skutki uboczne, takie jak nudności czy zaburzenia seksualne. Zgłaszało je 63 procent osób zażywających lek i jedynie 30 procent tych, którym podawano różeniec górski. Jak wskazują autorzy badań, R. rosea wydaje się korzystniejszym specyfikiem dla osób z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami depresyjnymi.

- Wyniki te są wstępne, ale sugerują, że terapia ziołowa może mieć potencjał w pomocy tym pacjentom z depresją, którzy nie tolerują konwencjonalnych leków przeciwdepresyjnych z powodu skutków ubocznych - mówi Jun J. Mao z Uniwersytetu w Pensylwanii.

Wszyscy uczestnicy doświadczali dwóch lub więcej epizodów depresji, obniżenia nastroju i / lub utraty zainteresowania normalnymi zadaniami życiowymi przez co najmniej 2 tygodnie. Poza tym zmagali się też z innymi objawami, w tym znaczną nagłą utratą lub przyrostem masy ciał, lub bardzo długim spaniu, silnym , osłabioną zdolnością myślenia lub oraz nawracającymi myślami o śmierci.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć