Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: Rooibos (czerwonokrzew) i jego niezwykłe wałściwości anti-aging

Zioła w służbie zdrowiu: Rooibos (czerwonokrzew) i jego niezwykłe wałściwości anti-aging

Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny od dawna usilnie poszukuje składników, które mogłyby powstrzymać efekty starzenia się. Okazuje się, że rooibos, czyli czerwonokrzew (aspalat prosty), może być tym komponentem, który spełni wysokie oczekiwania.
© chamillew - Fotolia.comNajpowszechniej akceptowana teoria starzenia się dotyczy szkodliwego działania cząsteczek zwanych wolnymi rodnikami. jest bogaty w , które wiążą się z i zapobiegają uszkodzeniu komórek.

Liczne badania wykazały już, że zawarte w czerwonokrzewie antyoksydanty mogą spowolnić rozwój, bądź pomóc uniknąć różnych rodzajów raka, zmniejszyć ryzyko zawału serca i , a także przydać mnóstwa innych korzyści zdrowotnych.

Teraz uczeni z Nelson Mandela Metropolitan University opublikowali badania dotyczące precyzyjnego działania czerwonokrzwu na poziomie molekularnym i komórkowym.

Jak wyjaśniają uczeni, jedną z cech związanych z procesem starzenia się jest redystrybucja tkanki tłuszczowej. Powoduje ona zmniejszenie zawartości tłuszczu podskórnego i wzrost tkanki tłuszczowej w okolicy brzusznej.

Utrata podskórnej tłuszczu prowadzi do takich zmian, jak , fałdy skórne, zanik tkanki tłuszczowej oczodołu (co daje wrażenie mniejszych oczu). Nagromadzenie tłuszczu zaś jest potencjalnie bardziej szkodliwe. ma wpływ na wzrost ryzyka wielu chorób związanych z wiekiem, w tym insulinooporności, i chorób serca.

Preadypocyty, komórki, z których rozwijają się komórki tłuszczowe, mają tu szczególne znaczenie. Stanowią od 15 do 50 proc. komórek w tkance tłuszczowej, a w konsekwencji mogą mieć znaczny wpływ na jej wzrost i funkcje.Wykazano, że w miarę upływu czasu preadypocyty tracą zdolność do namnażania się i rozwijania w dojrzałe komórki tłuszczowe. Chociaż naukowcy nie są jeszcze pewni, dlaczego tak się dzieje, sądzą, że ma na to wpływ stan zapalny tkanki tłuszczowej, stres oksydacyjny i inne czynniki zaburzające podziały komórek.

Przeciwutleniacze zawarte w rooibos może mieć wpływ mechanizmy molekularne powodujące zaburzenia preadypocytów. Może to spowolnić związaną z wiekiem redystrybucję tkanki tłuszczowej i zapobiec niekorzystnym zmianom wizualnym i zagrożeniom dla zdrowia.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X