Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu - żywokost lekarski na stany zapalne i ból

Zioła w służbie zdrowiu - żywokost lekarski na stany zapalne i ból

Pochodzący z Europy i z Azji żywokost przez wieki wykorzystywany był jako pożywienie. Kilka jego gatunków, w tym żywokost lekarski (Symphytum officinale L.), wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Tradycyjnie używano tego zioła miejscowo na skórę w przypadku goźby zakażenia i w celu osłabienia bólu, a także doustnie przy kłopotach żołądkowo-jelitowych i oddechowych.
Zioła w służbie zdrowiu - żywokost lekarski na stany zapalne i ból [Fot. lukasbeno - Fotolia.com] Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Stany zapalne - żywokost może mieć działanie przeciwzapalne. Jak wykazano w badaniach, miejscowe stosowanie kremów z żywokostem wykazało istotne zmniejszenie stanu zapalnego i bólu związanego ze zwichnięciami i urazami mięśni. Podobne efekty łagodzące ból odnotowano w przypadku mialgii (czyli mięśniobólu).

Poza tym żywokost stosowano tradycyjnie na: , dławicę piersiową, zapalenie stawów, zapalenie oskrzeli, siniaki, oparzenia, zapalenie spojówek, , zapalenie skóry, infekcje oka, stany zapalne żołądka, choroby dziąseł, zaburzenia ginekologiczne, hemoroidy, przepuklinę, , chorobę zapalna jelit, toczeń, zapalenie sutka, zapalenie ucha, zapalenie gardła, zapalenie opłucnej, wysypkę, zapalenie zatok, skręcenia, zaburzenia pracy tarczycy, , żylaki.

Zioło wykazuje działanie: przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające, przeciwgorączkowe, leczące rany, (wazoprotekcyjne) chroniące naczynia krwionośne.

Dawkowanie

Tradycyjny sposób przyjmowania żywokostu to picie herbaty parzonej na jego bazie. Poza tym napar z zioła stosowany jest zewnętrznie samodzielnie na skórę lub jako składnik maści i kremów.

Bezpieczeństwo

Żywokost jest raczej bezpieczny w przypadku stosowania zewnętrznego, o ile leczenie nie trwa zbyt długo (tj. do kilku tygodni). Gdy jednak stosowany jest doustnie, może wywoływać określone skutki uboczne: , ostre zapalenie płuc, nagromadzenie surowiczego płynu w jamie brzusznej, zespół Budd-Chiariego (choroba wątroby), wynaczynienie krwi, problemy z sercem, martwica krwotoczna, martwica wątroby, powiększenie wątroby, żółtaczka, uszkodzenie wątroby, niewydolność wątroby, zaczerwienienie skóry, przekrwienie naczyń, etc.

Należy ostrożnie stosować zewnętrznie preparaty ze wspomnianym ziołem u osób z ryzykiem zaburzeń czynności wątroby, nowotworami lub zaburzeniami immunologicznymi ze względu na możliwość absorpcji toksycznych związków.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:39:42, 30-04-2020 Adam64plus

    Na ból mięśni polecam także ziołowy preparat Reumpapai. Ma on wysoką dawkę substancji aktywnych i szybko przynosi ulgę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy