16-11-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Piżmian właściwy to aromatyczna roślina z rodziny ślazowatych (Malvaceae), która naturalnie rośnie w Azji południowo-wschodniej i na obszarach do północnej Australii oraz wysp Fidżi. W tradycyjnej indyjskiej medycynie jest wykorzystywana do leczenia ran, problemów z układem krążenia, czy kłopotów żołądkowych.
![Zioła w służbie zdrowiu - piżmian właciwy (ketmia piżmowa) na choroby serca, problemy żołądkowe i niepokój [Fot. nickkurzenko - Fotolia.com] Zioła w służbie zdrowiu - piżmian właciwy (ketmia piżmowa) na choroby serca, problemy żołądkowe i niepokój [Fot. nickkurzenko - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Ziola-w-sluzbie-zdrowiu-8211-pizmian-wlaciwy-ketmia-pizmowa-na-choroby-serca-problemy-zoladkowe-i-niepokoj_img5a0db3d11d9a9.jpg)
Nasiona piżmianu są tradycyjnie stosowane w leczeniu różnych dolegliwości i w kosmetykach oraz w kulinariach. Korzenie oraz liście wykorzystuje się do celów leczniczych. Olej z nasion jest używany na całym świecie w perfumach i do aromatyzowania żywności.
W Indiach i na Karaibach zazwyczaj pija się herbatę lub nalewkę z piżmianu. Taki najpój ma pomóc w chorobach serca, zaburzeniach jelitowych, stanach zapalnych jamy ustnej, a także przy oraz dla powstrzymania wymiotów. Jest też uważany za środek problemy rozrodcze u kobiet.
Tradycyjne zastosowanie
Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.
Piżmian stosowany jest na: niepokój, zaburzenia krążenia, , , wspomaganie trawienia, niestrawność, rzeżączkę, nieświeży oddech, , choroby serca, hiperglikemię zaburzenia jelitowe, zaburzenia nerwowe, zaburzenia oddechowe, stany zapalne skóry, , zapalenie jamy ustnej, zaburzenia funkcji układu moczowego, wymioty.
Roślina wykazuje działanie: antyseptyczne, przeciwskurczowe, pobudzające apetyt, uspokajające, kardiotoniczne (mające korzystny wpływ na serce), wiatropędne, moczopędne. Jest też uważana za i wykorzystywana w - pomaga się odprężyć. Stosuje się ją także jako środek odstraszający owady. Wreszcie, stanowi również lek przyspieszający gojenie się ran.
DawkowanieDotychczas nie ustalono najskuteczniejszej i najbezpieczniejszej dawki ekstraktu z rośliny na wymienione choroby oraz dolegliwości.
BezpieczeństwoPiżmian może obniżać poziom cukru we krwi. Szczególną ostrożność przy jego stosowaniu powinni więc zachować pajcenci przyjmujący leki na cukrzycę i inne preparaty wpływające na glikemię.
Roślina może wywoływać przebarwienia skóry i zwiększać wrażliwość na promieniowanie słoneczne.
Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »