Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu - orzech koli na problemy trawienne i kaca

Zioła w służbie zdrowiu - orzech koli na problemy trawienne i kaca

Orzech koli, jak sama nazwa wskazuje, to roślina związana z jednym z najpopularniejszych na napojów na świecie. Stosowany jest jednak nie tylko w przemyśle spożywczym, ale i lecznictwie - poleca się go np. na problemy trawienne, zmęczenie, czy kaca.
Zioła w służbie zdrowiu - orzech koli na problemy trawienne i kaca [© michelealfieri - Fotolia.com] Niegdyś zioło pełniło funkcję substancji smakowej w Coca Coli, ale obecnie zostało zastąpione przez substancje chemiczne.

Orzech koli pochodzi i wiecznie zielonych roślin, uprawianych m. in. w tropikalnych Brazylii, Javy, Sri Lanki, Indonezji i Ameryki Południowej.
Obecnie orzech koli jest używany jako środek wymiany na niektórych obszarach tropikalnych, ale w innych częściach globu cieszy się sławą jako specyfik na różne problemy zdrowotne. Poleca się jego żucie np. w celu zmniejszenia uczucia i zmęczenia. Ponadto wiadomo, że poprawia i przeciwdziała zatruciu alkoholowemu oraz jest pomocny w przypadku walki z , a także biegunką.

Choć nazwa odnosi do orzecha, konsumowane są wewnętrzne mięsiste nasiona, które mimo że zawierają więcej kofeiny niż kawa, a mniej niż guarana, nie są uważane za uzależniające. Nasiona orzechów koli pełnią także funkcję symbolu gościnności w Afryce Zachodniej podczas takich uroczystości, jak urodziny, ślub, pogrzeb.

Istnieje około 125 różnych gatunków tej rośliny, z których wszystkie pochodzą z tropikalnych terenów Afryki Zachodniej, jednak najpowszechniej stosowane i korzystne dla celów leczniczych są cola vera.

Dawniej wierzono, że zioło może zwiększyć sprawność fizyczną poprzez stymulację pracy serca, a także leczyć osłabienie, i chorobę morską. Orzechy koli były również wykorzystane jako substytut alkoholu w leczeniu . Chociaż orzech kola jest nadal stosowany w leczeniu wielu wspomnianych i nie tylko dolegliwości fizycznych i psychicznych, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA (Food and Drug Administration) ostrzega, że wielu pacjentów stosujących specyfik zgłasza różne jego działania niepożądane.

Składniki
  • kofeina ze śladami teobrominy (w świeżych nasion)
  • glikozydy (m. in. kolanina)
  • skrobia
  • tłuszcze
  • garbniki
  • białko
  • fenole i antocyjanina wykazujące działanie antyoksydacyjne
Dawkowanie

Produkt jest sprzedawany zwykle w formie proszku. Poleca się sypanie l-2 łyżeczek sproszkowanych orzechów do szklanki wody, doprowadzenie takiej mikstury do wrzenia, a następnie gotowanie na wolnym ogniu przez l0-15 minut i picie, gdy jest taka potrzeba.
Nalewka: l-2 ml trzy razy dziennie.

Bezpieczeństwo

Na temat bezpieczeństwa stosowania orzecha koli relatywnie niewiele wiadomo, niemniej jednak dotychczas odnotowano u niektórych pacjentów takie reakcje, jak nieregularne bicie serca, zawał serca, , drgawki i psychoza, a także i zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego.

Wymienione problemy wiążą się z zażywaniem kofeiny, szczególnie ostrożne zatem powinny być osoby, u których substancja ta jest przeciwwskazana.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy