Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu - majeranek na problemy żołądkowe, astmę i podrażnienia

Zioła w służbie zdrowiu - majeranek na problemy żołądkowe, astmę i podrażnienia

Majeranek to wieloletnie zioło stosowane na całym świecie w kulinariach i medycynie. Jest uprawiany szczególnie dla zastosowań w kuchni - stanowi składnik mieszanek ziołowych, takich jak zioła prowansalskie i Zahtar (Za`atar), ale wykazuje też dużą skuteczność leczniczą w okreslonych dolegliwościach.
Zioła w służbie zdrowiu - majeranek na problemy żołądkowe, astmę i podrażnienia [© Karina Baumgart  - Fotolia.com] Zastosowanie

Majeranek jest stosowany w leczeniu skurczów mięśni, bezsenności, nudności i bólach głowy. W aromaterapii majeranek ma być pomocny osobom doświadczającym emocjonalnej niestabilności i w stanach podwyższonej wrażliwości czy drażliwości. Poza tym uważa się, że zioło łagodzi objawy , i podrażnień skóry.

Poza wspomnianymi, majeranek może mieć wiele innych zastosowań. W medycynie tradycyjnej używany jest także na: jadłowstręt, zakażenia bakteryjne, grzybiczne i wirusowe, , kolki, zaburzenia emocjonalne, kamicę żółciową, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, , bezsenność, drażliwość, zapobieganie chorobom nerek, nudności, neurastenię, zapalenie błony śluzowej nosa, etc. Wykazuje również działanie: przeczyszczające, antyseptyczne, moczopędne.

Jak wynika z badań, dwie krople olejku majerankowego codziennie zwiększają przepływ powietrza przez drogi oddechowego u chorych na astmę. Co więcej, olejek stosowany w ramach aromaterapii może być skuteczny w łagodzeniu objawów związanych z . Testy wykazały też, że zewnętrzne zastosowanie preparatu zawierającego majeranek, redukuje zaczerwienienia skóry.

Dawkowanie

Jest zależne od dolegliwości, którą leczy się za pomocą majeranku. Zwykle wystarcza kilka kropel olejku, codzienne napary z majeranku czy regularne stosowanie maści z zawartością zioła.

Bezpieczeństwo

Majeranek może obniżać poziom cukru we krwi. Należy więc zachować ostrożność w jego stosowaniu u pacjentów z i hipoglikemią oraz u przyjmujących leki i suplementy, które wpływają na poziom cukru.

Zioło może zwiększać ryzyko krwawienia. Trzeba więc ostrożnie stosować je w przypadku osób z zaburzeniami krzepnięcia lub przyjmujących środki, które zwiększają prawdopodobieństwo krwawienia.

Poza tym, zalecana jest wyższa uważność u pacjentów stosujących leki moczopędne lub inhibitory cholinesterazy. Zaleca się też ograniczenie długotrwałego leczenia za pomocą kwiatów, liści czy olejku, ponieważ zawierają hydroksychinon, substancję, która może powodować raka. Warto też pamiętać, że stosowanie środków z majerankiem na skórę może wywołać stany zapalne, a także rozjaśnić (odbarwić) kolor skóry.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy