Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu - kopytnik pospolity na ból i nadciśnienie

Zioła w służbie zdrowiu - kopytnik pospolity na ból i nadciśnienie

Kopytnik pospolity jest dość powszechną w Polsce rośliną, która może mieć lecznicze zastosowanie. W tradycyjnej medycynie chińskiej od dawna stosowany jest jako środek na ból, gorączkę, czy obniżenie ciśnienia. Jakkolwiek niektórzy wskazują jego skuteczność, toksyczność zioła sprawia, że obecnie ma ograniczone zastosowanie.
Zioła w służbie zdrowiu - kopytnik pospolity na ból i nadciśnienie [Kopytnik pospolity, © maxandrew - Fotolia.com] Kopytnik może nie być dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Najmniej toksyczne są jego homeopatyczne dawki. Kwas arystolocholowy znajdujacy się w roślinie może wywołać ciężką , a także być rakotwórczy. Niemniej, na przestrzeni wieków roślina często bywała wykorzystywana w określonych celach leczniczych.

Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub ograniczonych badaniach. Często nie zostały gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze zostały udowodnione.

Kopytnik polecany jest na: bóle różnego pochodzenia, gorączkę, kaszel, zapalenie oskrzeli, biegunkę, zmęczenie oczu, wzdęcia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wirus brodawczaka ludzkiego, , bóle menstruacyjne, nudności, , , etc.

Ponadto zioło ma właściwości: znieczulające, przeciwgrzybicze, przeciwutleniające, przeciwgorączkowe, napotne, moczopędne, wymiotne, wykrztuśne.

Co więcej, kopytnik może być pomocny w walce z - po wymieszaniu z napojami alkoholowymi może skutecznie obrzydzić ich smak.
Roślina była także stosowana jako środek poronny i zatrzymujący miesiączkę.

Dawkowanie

Nie ustalono naukowo najbardziej skutecznej i bezpiecznej dawki zioła, niemniej utrwaliło się określone tradycyjne zastosowanie. Ogólnie rzecz biorąc 20-30 ziarenek sproszkowanego kopytnika zażywa się 2-3 razy dziennie (nie może to być jednak długotrwała terapia). Poza tym można zaparzyć około 15 gramów sproszkowanego korzenia w 1 litrze wrzącej wody i pić 2-3 razy dziennie przez krótki okres.

Bezpieczeństwo

Wydaje się, że kopytnik nie jest dobrze tolerowany przez ludzi, za wyjątkiem dawek homeopatycznych. Kwas arystolocholowy znajdujący się w roślinie może powodować niewydolność nerek. Pacjenci przyjmujący leki, zioła czy suplementy, które mogą być szkodliwe dla nerek, powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zażyciem rośliny.

Ustalono też, że stosowanie zioła może obniżyć ilość cynku w organizmie.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:42:00, 06-01-2017 ~gość: 178.235.243.xxx

    Na nadciśnienie z ziół dobry jest też owoc głogu, który rozszerza naczynia krwionośne, ma dużo witaminy C i A i hibiskus, który ma dużo antocyjanów.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy