Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu - koper ogrodowy na problemy żołądkowe i kłopoty ze snem

Zioła w służbie zdrowiu - koper ogrodowy na problemy żołądkowe i kłopoty ze snem

Koper ogrodowy to jednoroczna roślina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego i południowej Rosji, rośnie dziko w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech. Starożytni Egipcjanie, Rzymianie, Chińczycy i Wikingowie cenili jego właściwości wspomagające żołądek.
Zastosowanie

Zarówno nasiona , jak i liście są używane jako przyprawa. Roślina znajduje się na liście GRAS (Generally Recognized as Safe) tworzonej przez amerykańską Agencję Żywności i Leków ( Food and Drug Administration, FDA).

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub ograniczonych badaniach. Często nie zostały gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze zostały udowodnione.

Koper ma właściwości: antybakteryjne, antyseptyczne, rozkurczowe, przeciwwirusowe oraz wiatropędne. Wspomaga trawienie i jest polecany przy: biegunce, zgadze, czkawce. Uważa się, że jest też pomocny na: problemy z oczami, hiperglikemię, zbyt wysoki poziom , , , bóle menstruacyjne, koszmary senne, ogólne złe samopoczucie, bóle brzucha.

Dawka

Herbata z kopru może być przygotowywana przez parzenie 1-2 łyżeczki kopru w filiżance wrzątku przez 10 minut. Warto pić ją nieco schłodzoną.
Jako pomoc dla układu pokarmowego poleca się picie do trzech filiżanek herbaty koperkowej dziennie. Można też serwować sobie pół łyżeczki nalewki koperkowej do trzech razy dziennie.

Na bolesne miesiączki stosuje się wywar z kopru podawany trzy razy dziennie. Wywar można przygotować przez gotowanie 150 mg świeżych liści kopru w 250 ml wody przez 30 minut, a następnie odcedzenie.

Przy wysokim poziomie cholesterolu polecane są tabletki z koprem (650 miligramowe) zażywane dwa razy dziennie przez sześć tygodni.

Bezpieczeństwo

© Chiffanna - Fotolia.comKoper jest uważany za dość bezpieczny środek, niemniej jednak może wywoływać reakcje alergiczne oraz dawać niepożądane skutki przy określonych chorobach.

Jeśli chodzi o alergie, u niektórych osób odnotowano stany zapalne skóry po kontakcie ze związkami kopru uczulającymi na światło i przy ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

Koper może obniżyć poziom cukru we krwi. Należy zachować więc ostrożność u pacjentów z cukrzycą lub hipoglikemią i u osób stosujących już inne środki, także zioła, które wpływają na ilość cukru we krwi.

Ponadto koper należy stosować z ostrożnością w przypadku pacjentów z podwyższonym poziomem triglicerydów, badania wykazały bowiem jego związek z wyższym stężeniem triglicerydów.

Trzeba również mieć świadomość, że może reagować z lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy. Koper może powodować uspokojenie i senność, pogłębia więc działanie niektórych farmaceutyków.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy