Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu - kminek na dolegliwości trawienne

Zioła w służbie zdrowiu - kminek na dolegliwości trawienne

Kminek pochodzi z zachodniej Azji, Europy i Afryki Północnej. Jego owoce mają ostry, podobny do anyżu smak i aromat. Jest stosowany jako przyprawa do pieczywa, mięsa, serów, ale wykazuje też właściwości lecznicze.
Zioła w służbie zdrowiu - kminek na dolegliwości trawienne [fot. David Mark z Pixabay]

Zastosowanie

Kminek może być pomocny przy problemach trawiennych, takich jak , wzdęcia, gazy, utrata apetytu i skurcze żołądka oraz jelit. Olejek z kminku pomaga także odkrztuszać flegmę, może poprawić kontrolę oddawania moczu i łagodzić . Ponadto uważa się, że jest pomocny w wywoływaniu miesiączki, a także zmniejszaniu skurczów macicy. Co więcej, poprawia przepływ krwi i osłabia infekcje, wykazuje bowiem działanie bakteriobójcze. Jest też pomocny przy przeziębieniach i . Sądzi się również, że może łagodzić symptomy astmy. Wreszcie, zaleca się go osobom, które chcą stracić na wadze - poprawia skład bakterii jelitowych, które oddziałują na regulację hormonów, metabolizm tłuszczów i apetyt.

Dawkowanie

Nie określono jednej dawki kminku, która byłaby skuteczna na wszystkie wymienione wyżej dolegliwości. W każdym razie ustalono, że w przypadku zgagi i innych problemów trawiennych efekty daje codzienne stosowanie (do czterech tygodni) 50-100 mg olejku z kminku w połączeniu z olejkiem z .

Wskazuje się też, że pół do jednej łyżki stołowej kminku przyjmowanego codziennie w trzech dawkach jest raczej bezpieczne i skuteczne.

Bezpieczeństwo

Kminek jest zwykle bezpieczny, gdy przyjmuje się go doustnie w podanych wyżej ilościach przez okres do 8 tygodni. Olejek kminkowy może jednak wywoływać zgagę i nudności, gdy jest połączony z olejkiem miętowym. Po nałożeniu na skórę może powodować wysypki skórne i swędzenie.

Kminek może obniżyć poziom cukru we krwi, więc zaleca się ostrożność w jego stosowaniu u pacjentów chorych na cukrzycę.

Wiadomo też, że wyciąg z kminku może zwiększyć wchłanianie , więc jego większe ilości przy jednoczesnym stosowaniu suplementów z tym pierwiastkiem może prowadzić do hemochromatozy, tj. nadmiaru żelaza, niebezpiecznego stanu, który uszkadza narządy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy