Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu - asafetyda na problemy trawienne i nadciśnienie

Zioła w służbie zdrowiu - asafetyda na problemy trawienne i nadciśnienie

Zapaliczka cuchnąca czyli asafetyda (Ferula assafoetida) to pochodząca z Iranu roślina o intensywnym siarkowym zapachu. Sproszkowana łodyga i korzenie (nazywane w Polsce smrodzieńcem, lub czarcim łajnem) mają smak przypominający cebulę i często stosowane są w kuchni indyjskiej oraz bliskowschodniej. Zapaliczka jest też wykorzystywana leczniczo - może być skuteczna przy problemach trawiennych, żółtaczce, a także zaburzeniach nerwicowych.
Zioła w służbie zdrowiu - asafetyda na problemy trawienne i nadciśnienie [Asafetyda, ©  dzimin - Fotolia.com] Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub ograniczonych badaniach. Często nie zostały gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze zostały udowodnione. Roślina jest stosowana w medycynie ajurwedyjskiej.

Zapaliczka ma właściwości: przeciwzapalne, przeciwskurczowe, wykrztuśne, wywołujące menstruację, rozrzedzające krew. Stosuje się ją na: nadciśnienie, astmę, problemy trawienne (rozstrój żołądka, , wzdęcia), krztusiec, żółtaczkę, wzburzenie emocjonalne, , stany zapalne jelit. Może też być pomocna w walce z nowotworami (zabija komórki rakowe).

Badania na zwierzętach sugerują, że zapaliczka może zwiększyć zawartość i w kościach po ekspozycji na promieniowanie.

Dawkowanie

Nie przeprowadzono badań dotyczących najskuteczniejszego dawkowania zapaliczki cuchnącej.

Bezpieczeństwo

Ogólnie rzecz ujmując, zapaliczka jest bezpieczna w przeciętnych ilościach w diecie, niemniej nie powinna być przyjmowana przez osoby z alergią na jakikolwiek jej składnik czy na rośliny z rodziny selerowatych.

Należy pamiętać, że zioło może zwiększać ryzyko krwawienia, trzeba więc zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia lub przyjmujących inne leki czy suplementy, które mogą zwiększać prawdopodbieństwo krwawienia. Roślina wzmacnia działanie środków na .

Testy wykazały, że ekstrakty z zapaliczki były toksyczne dla różnych typów komórek, między innymi komórek jajników i dla limfocytów.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy