Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu - asafetyda na problemy trawienne i nadciśnienie

Zioła w służbie zdrowiu - asafetyda na problemy trawienne i nadciśnienie

Zapaliczka cuchnąca czyli asafetyda (Ferula assafoetida) to pochodząca z Iranu roślina o intensywnym siarkowym zapachu. Sproszkowana łodyga i korzenie (nazywane w Polsce smrodzieńcem, lub czarcim łajnem) mają smak przypominający cebulę i często stosowane są w kuchni indyjskiej oraz bliskowschodniej. Zapaliczka jest też wykorzystywana leczniczo - może być skuteczna przy problemach trawiennych, żółtaczce, a także zaburzeniach nerwicowych.
Zioła w służbie zdrowiu - asafetyda na problemy trawienne i nadciśnienie [Asafetyda, ©  dzimin - Fotolia.com] Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub ograniczonych badaniach. Często nie zostały gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze zostały udowodnione. Roślina jest stosowana w medycynie ajurwedyjskiej.

Zapaliczka ma właściwości: przeciwzapalne, przeciwskurczowe, wykrztuśne, wywołujące menstruację, rozrzedzające krew. Stosuje się ją na: nadciśnienie, astmę, problemy trawienne (rozstrój żołądka, , wzdęcia), krztusiec, żółtaczkę, wzburzenie emocjonalne, , stany zapalne jelit. Może też być pomocna w walce z nowotworami (zabija komórki rakowe).

Badania na zwierzętach sugerują, że zapaliczka może zwiększyć zawartość i w kościach po ekspozycji na promieniowanie.

Dawkowanie

Nie przeprowadzono badań dotyczących najskuteczniejszego dawkowania zapaliczki cuchnącej.

Bezpieczeństwo

Ogólnie rzecz ujmując, zapaliczka jest bezpieczna w przeciętnych ilościach w diecie, niemniej nie powinna być przyjmowana przez osoby z alergią na jakikolwiek jej składnik czy na rośliny z rodziny selerowatych.

Należy pamiętać, że zioło może zwiększać ryzyko krwawienia, trzeba więc zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia lub przyjmujących inne leki czy suplementy, które mogą zwiększać prawdopodbieństwo krwawienia. Roślina wzmacnia działanie środków na .

Testy wykazały, że ekstrakty z zapaliczki były toksyczne dla różnych typów komórek, między innymi komórek jajników i dla limfocytów.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy