Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu - Damiana jako afrodyzjak i środek przeciwbakteryjny

Zioła w służbie zdrowiu - Damiana jako afrodyzjak i środek przeciwbakteryjny

Damiana obejmuje gatunki Turnera diffusa i Turnera aphrodisiaca. Należy do rodziny Turneraceae i rośnie dziko głównie w subtropikalnych regionach Ameryki i Afryki. Jest szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie jako lek na kaszel, środek moczopędny oraz afrodyzjak.
Zioła w służbie zdrowiu - Damiana jako afrodyzjak i środek przeciwbakteryjny [© Stephan von Mikusch - Fotolia.com] W kulturze meksykańskiej Damiana jest stosowana w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Co więcej, ekstrakt z rośliny wykazał aktywność przeciwbakteryjną wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, które mogą mieć wpływ na przewód pokarmowy.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków dołączyła Damianę do listy środków uznanych za bezpieczne GRAS (generally recognized as safe). Niemniej jednak roślina zawiera cyjanki i w dużych ilościach może być niebezpieczna.

Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba zaznaczyć, że roślina nie została gruntownie przetestowana na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Damiana jest tradycyjnie uważana za środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny, pobudzający oraz za antyutleniacz i . Był stosowany na , moczenie nocne, zaparcia, kaszel, , insulinozależną, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, , impotencję, zaburzenia oddechowe, zaburzenia seksualne, . Uważano także, że pomaga w odchudzaniu.

Dawkowanie

Poleca się parzenie 2-4 g suszonych liści w 150 ml wrzącej wody przez 5-10 minut i picie naparu dwa do trzech razy dziennie. Ponadto rekomenduje się 2-4 mililitry płynnego ekstraktu Damiany lub 0,5-1 mililitrów nalewki trzy razy dziennie. Co więcej, 3-4 g sproszkowanego liścia rośliny w tabletkach lub kapsułkach można stosować dwa do trzech razy dziennie.

Bezpieczeństwo

Damiany nie poleca się osobom ze stwierdzoną lub nadwrażliwością na rośliny z rodziny Turneraceae.

Osoby zażywające Damianę zgłaszały kilka efektów niepożądanych, w tym biegunkę, bóle głowy, zmiany nastroju, sny erotyczne, i halucynacje. Roślina jest powszechnie stosowana jako dodatek smakowo-zapachowy do żywności. Jednakże, ponieważ Damiana zawiera niski poziom cyjanków, nadmierne dawki mogą być niebezpieczne.

Ostrożność w stosowaniu rośliny powinni zachować pacjenci z zaburzeniami psychicznymi, osób przyjmujących leki na cukrzycę i kontrolujący poziom cukru we krwi, a także pacjentki zmagające się z rakiem piersi. Wreszcie stosowanie Damiany nie jest rekomendowane pacjentom z lub , ponieważ ekstrakt z rośliny wykazuje oddziaływanie ba centralny układ nerwowy.

Interakcje

Damiana może wpływać na poziom cukru we krwi. Należy więc zachować ostrożność zażywając leki, które dają taki sam skutek. Roślina może też wchodzić w interakcje z lekami z progesteronem.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy