Strona głównaZdrowieZioła w służbie w zdrowiu: oczar wirginjski na stany zapalne skóry i hemoroidy

Zioła w służbie w zdrowiu: oczar wirginjski na stany zapalne skóry i hemoroidy

Oczar wirginjski to kwitnący krzew, który rośnie w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Tradycyjnie jest stosowany jako środek do pielęgnacji twarzy, leczenia egzemy, hemoroidów i powstrzymywania krwawienia.
Zioła w służbie w zdrowiu: oczar wirginjski na stany zapalne skóry i hemoroidy [Fot. LianeM - Fotolia.com] Do celów leczniczych i pielęgnacyjnych używa się liści, łodygi i kory rośliny. Zawierają one związki, które mają działanie tonizujące, przeciwutleniające, przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia.

Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Oczar wirginijski pomaga przy stanach zapalnych związanych ze zmianami atopowymi skóry. Poza tym pomaga w leczeniu hemoroidów i łagodzi efekty ukąszeń owadów - np. ogranicza zaczerwienienie i swędzenie po ugryzieniu komara. Poza tym zmniejsza skutki wielu różnych podrażnienień skórnych. Co więcej, może pomóc w zwalczaniu żylaków oraz w poprawie napięcia żylnego.

Poza wspomnianymi, tradycyjne zastosowanie obejmuje: stany lękowe, , , oparzenia, zaburzenia krążenia, , zapalenie okrężnicy, stany zapalne skóry, biegunkę, obrzęk, bóle głowy, nietolerancję glukozy, świąd, , wymioty, etc.

Roślina wykazuje działanie: przeciwzmarszczkowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające.

Dawkowanie

Ze względu na zastosowanie, ekstrakty z rośliny są dosępne głównie w takich formach, jak: kompres, płyn do płukania jamy ustnej, maść, nalewka, roztwór. W zależności od rodzaju oraz nasilenia choroby, stosuje się odpowiednią formę oczara wirginjskiego przez kilka do kilkunastu dni.

Bezpieczeństwo

Preparaty z oczarem są zalecane głównie do stosowania na skórze. Jeśli wystąpi zaczerwienienie lub pieczenie skóry po użyciu takiego środka, należy rozcieńczyć preparat.

Trzeba zachować ostrożność w stosowaniu ekstraktów z rośliny u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, ponieważ oczar może powodować zaburzenia pracy tych narządów.

Co więcej, oczar może obniżyć poziom cukru we krwi, więc powinni uważać z jego stosowaniem osoby z lub oraz pacjenci zażywających leki, zioła lub suplementy, które mają wpływ na poziom cukru we krwi.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy