Strona głównaZdrowieZioła służbie zdrowiu - lubczyk ogrodowy na kolki, wzdęcia i afty

Zioła służbie zdrowiu - lubczyk ogrodowy na kolki, wzdęcia i afty

Lubczyk, łac. Levisticum officinale, był wykorzystywany w celach leczniczych już średniowieczu. Jest stosowany przy wzdęciach i zaparciach, do wywoływania pocenia, w leczeniu kolek. Poza tym może pomóc w walce z żółtaczką, kamieniami nerkowymi i zapaleniem oskrzeli. Roślina była też stosowana jako lek moczopędny.
Zioła służbie zdrowiu - lubczyk na kolki, wzdęcia i afty Lubczykowi przypisywano niegdyś niezwykłą moc, która daje szczęście w miłości. Dzisiaj używany jest w kuchni jako przyprawa wzmacniająca smak i zapach potraw. Lecznicze zastosowanie też jest dość powszechne.

Tradycyjne zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Lubczyk był stosowany na: , , zapalenie oskrzeli, afty, , , problemy skórne, zaburzenia układu moczowego, gorączkę, kamienie nerkowe.

Roślina ma działanie: diaforetyczne (wywołujące pocenie się), moczopędne, stymulujące, antyspazmatyczne, uspokajające.

Lubczyk jest uważany za .

Dawkowanie

Obecnie nie dysponujemy wystarczającymi dowodami naukowymi, które pozwoliłyby na zalecanie określonego dawkowania lubczyku. Jednak najczęściej w celach ziołoleczniczych jest stosowany w formie herbaty lub dodawany do sałatek. Czasami stosuje się go zewnętrznie - np. w leczeniu bólów gardła i .

Bezpieczeństwo

. Jest dość powszechnie wykrzystywana jako naturalna przyprawa lub środek aromatyzujący. Niemniej jednak, nie zaleca się jej spożywania w okresie ciąży lub u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Warto też pamiętać, że lubczyk może zwiększyć ryzyko krwawienia. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami krwawienia lub przyjmujących leki, które mogą zwiększyć ryzyko krwotoków.

Przeczytaj także


WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) jest chorobą zakaźną - najczęstszą i najpoważniejszą formą infekcji wątroby na świecie. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Choroba ta na ogół nie jest śmiertelna. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:19:26, 11-09-2017 kordianka

    Lubczyku używam w kuchni od dwudziestu (albo więcej) lat i nie jest to susz. Mam nawracające afty, tak więc śmiem podważyć tezę jakby lubczyk walczył z aftami. Afty smaruje żelem Septoral i ładnie znikają po 2-3 dniach. Pomaga również płukanie jamy ustnej mocnym naparem z szałwii.
    ... zobacz więcej
  • 10:40:13, 29-09-2017 euzebia

    Lubczyk jest doskonały jako dodatek do rosołu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy