08-09-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Lubczyk, łac. Levisticum officinale, był wykorzystywany w celach leczniczych już średniowieczu. Jest stosowany przy wzdęciach i zaparciach, do wywoływania pocenia, w leczeniu kolek. Poza tym może pomóc w walce z żółtaczką, kamieniami nerkowymi i zapaleniem oskrzeli. Roślina była też stosowana jako lek moczopędny.
![Zioła służbie zdrowiu - lubczyk na kolki, wzdęcia i afty [Fot. fotovapl - Fotolia.com] Zioła służbie zdrowiu - lubczyk na kolki, wzdęcia i afty](http://www.senior.pl/Zio-a-s-uZbie-zdrowiu-lubczyk-na-kolki-wzd-cia-i-afty_leadimg8153b2845990c90027d13b006bdc5d63.jpg?1504897797)
Lubczykowi przypisywano niegdyś niezwykłą moc, która daje szczęście w miłości. Dzisiaj używany jest w kuchni jako przyprawa wzmacniająca smak i zapach potraw. Lecznicze zastosowanie też jest dość powszechne.
Tradycyjne zastosowanie
Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.
Lubczyk był stosowany na: , , zapalenie oskrzeli, afty, , , problemy skórne, zaburzenia układu moczowego, gorączkę, kamienie nerkowe.
Roślina ma działanie: diaforetyczne (wywołujące pocenie się), moczopędne, stymulujące, antyspazmatyczne, uspokajające.
Lubczyk jest uważany za .
DawkowanieObecnie nie dysponujemy wystarczającymi dowodami naukowymi, które pozwoliłyby na zalecanie określonego dawkowania lubczyku. Jednak najczęściej w celach ziołoleczniczych jest stosowany w formie herbaty lub dodawany do sałatek. Czasami stosuje się go zewnętrznie - np. w leczeniu bólów gardła i .
Bezpieczeństwo
. Jest dość powszechnie wykrzystywana jako naturalna przyprawa lub środek aromatyzujący. Niemniej jednak, nie zaleca się jej spożywania w okresie ciąży lub u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.
Warto też pamiętać, że lubczyk może zwiększyć ryzyko krwawienia. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami krwawienia lub przyjmujących leki, które mogą zwiększyć ryzyko krwotoków.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) jest chorobą zakaźną - najczęstszą i najpoważniejszą formą infekcji wątroby na świecie. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Choroba ta na ogół nie jest śmiertelna. czytaj dalej »