Strona głównaZdrowieZioła - lecznicza moc z własnego ogrodu

Zioła - lecznicza moc z własnego ogrodu

Zioła stosowano w medycynie od wieków. Używano ich jako lekarstw na rozliczne choroby, ale i jako przyprawy wzbogacające smak potraw. Dziś dostępne są głównie w aptekach jednak jeśli ktoś dysponuje ogródkiem, bez zbytniego wysiłku sam może wyhodować te „medykamenty". Zioła nie są wymagającymi roślinami, łatwo też przygotować z nich napar czy ekstrakt. Jakie zioła stosowane są przy określonej dolegliwości wyjaśnia Jane Garton z sagazone.
Zioła - lecznicza moc z własnego ogrodu [© glittergirl - Fotolia.com] W królestwie ziół znajdujemy „specyfiki", które pomogą w prawidłowym funkcjonowaniu różnych układów organizmu. Polecane są, aby wspomagać pracę układu: trawiennego, nerwowego, oddechowego, endokrynologicznego, krążenia. Mogą mieć też dobry wpływ na stan zdrowia skóry, przekonuje na łamach sagazone zielarka Luzia Barclay.

Układ trawienny

Ostropest plamisty

Ta kłująca roślina o białoplamistych liściach najlepiej rośnie w suchym, nasłonecznionym miejscu.

Owoce zawierają związek chemiczny zwany sylimaryną, który uważa się za środek skutecznie poprawiający funkcjonowanie wątroby. Wykazuje działanie pzreciwazapalne, wspomagające odnowę komórek wątroby, odtruwające. Zabezpiecza wątrobę przed różnymi substancjami trującymi, m. in. alkoholem, pestycydami, dwusiarczkiem węgla.

Jak stosować: pod koniec lata na szczycie łodygi dojrzewają purpurowe kwiatostany oraz podpierające je owoce niełupki z nasionami. Można je przechować w suchym, ciepłym miejscu i po kilku dniach otworzyć dostając się do nasion. Przygotowuje się z nich wywar lub rozgniata tworząc miazgę, którą można dodać do różnych posiłków.

Mięta

Wśród kilkudziesięciu jej gatunków mięta pieprzowa jest najpowszechniej stosowana w celach leczniczych. Zioło najlepiej rośnie na bogatych w minerały glebach, w wilgotnych, ale nasłonecznionych lub częściowo zacienionych miejscach.

Mentol, zawarty w ziole aktywny składnik, stymuluje produkcję żółci i rozluźnia mięśnie brzucha usprawniając proces trawienny. Roślina wykazuje też działanie przeciwbakteryjne i uspakajające.

Jak stosować: liście mięty mogą być zbierane w dowolnym czasie sezonu wzrostu i świeże lub suszone używane są do zaparzenia napoju.

System nerwowy

Kozłek lekarski (zwany walerianą)

Ta ładna roślinka, która latem wydaje waniliowo pachnące białe lub różowe kwiatostany, najlepiej rozkwita w wilgotnej glebie, w nasłonecznionym lub częściowo zacienionym miejscu.

Zioło określane jest często jako naturalny środek uspokajający. Zawiera kwas walerenowy i związki zwane irydoidami, które wykazują działanie uspokajające i ułatwiają zaśnięcie.


Jak stosować: korzenie oraz kłącza 2-letniego kozłka lekarskiego są zbierane jesienią. Po wysuszeniu przygotowuje się z nich napar. Gotowe preparaty farmaceutyczne z kozłka oferowane są jako krople zawierające alkoholowy ekstrakt z kłącza, tabletki i kapsułki.

Melisa lekarska

Zioło bez trudu rozpoznawane dzięki silnej woni liści. Najchętniej rośnie w suchej glebie, w nasłonecznionym miejscu.

Dzięki zawartości olejków melisowych polecana jest w celu łagodzenia objawów depresji i nerwicy, pomaga też osobom cierpiącym na bezsenność. Wywiera łagodzący wpływ na centralny układ nerwowy. Stosuje się ją także przy bólach głowy i bólach menstruacyjnych oraz w celu usprawnienia funkcjonowania układu trawiennego.

Jak stosować: świeże lub wysuszone liście służą do przygotowania naparu.

Układ oddechowy

Tymianek (Macierzanka tymianek)

To kolorowe zioło o pachnących liściach lubi słoneczne miejsca i suchą, lekko kamienistą glebę.

Roślina zawiera olejki, w których znajduje się tymol i karwol - mają działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wykrztuśne. Jest lekarstwem na kaszel i infekcje gardła oraz dolnych dróg oddechowych.

Jak stosować: tymianek zbiera się latem zanim zacznie kwitnąć. Z suszonego, bądź świeżego przygotowuje się napar.

Układ endokrynologiczny

Szałwia lekarska

Ma różowawe kwiaty i drobne zielone liście. Lubi suchą, piaszczystą glebę i słoneczne miejsca.

Tradycyjnie kojarzona jest z długowiecznością, zawiera bowiem duże ilości estrogenów roślinnych. Zmniejsza intensywność oraz częstotliwość uderzeń gorąca oraz nocnych potów u kobiet w okresie menopauzalnym. Usprawnia funkcjonowanie układu trawiennego, a także zmniejsza poziom cukru we krwi. Używana jest również do płukania gardła, jamy ustnej przy ropnym zapaleniu dziąseł, pleśniawce i oraz anginie.

Jak stosować: szałwia zbierana jest tuż przed zakwitnięciem. Świeżą lub suszoną wykorzystuje się do przygotowania naparu.

Układ krążenia

Rozmaryn lekarski

Ma aromatyczne, ciemno-zielone liście i jasno-niebieskie kwiaty. Chętnie rośnie w nasłonecznionych miejscach w dość suchej glebie.

Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne i działa odkażająco. Pobudza krążenie krwi. Pomaga też łagodzić problemy trawienne oraz bóle.

Jak stosować: liście zbierane są latem zanim roślina zacznie kwitnąć. Świeże lub suszone używane są do przygotowania naparu.

Skóra

Aloes

Pochodzi z Afryki, ale z powodzeniem rośnie także w naszym klimacie, jedynie na zimę trzeba umieścić roślinę w pomieszczeniu. Najchętniej rośnie w suchym, nasłonecznionym miejscu.

Sok z liści aloesu jest bogaty w polisacharydy i glucomannan, które są pożądanymi składnikami środków do pielęgnacji skóry. Uważany jest za najlepszy naturalny specyfik nawilżający. Ponadto, używa się go do łagodzenia skutków oparzeń słonecznych oraz na niewielkie rany i zadrapania - przyspiesza proces gojenia, a także pobudza wzrost i naprawę skóry.

Jak stosować: wystarczy odciąć liść i wycisnąć z jego środka gęsty żel. Najlepiej jest użyć go natychmiast, wykazuje wówczas największą efektywność.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:03:23, 30-09-2009 Wieslaw_ww

    A ciekaw jestem czy np można sobie samemu żeń szeń wyhodować w ogrodzie? Bo suplement już odstawiłem ale tak się dobrze czułem, że pomyślałem, że może by się coś takiego jeszcze przydało
  • 01:39:09, 01-10-2009 amelia

    Cytat:
    A ciekaw jestem czy np można sobie samemu żeń szeń wyhodować w ogrodzie? Bo suplement już odstawiłem ale tak się dobrze czułem, że pomyślałem, że może by się coś takiego jeszcze przydało


    Jest jeden zapalaniec w Polsce, ktory to hoduje
    http://www.firmanet.pl/firma/ZENSZEN/05_01.htm
    ... zobacz więcej
  • 11:12:33, 01-10-2009 King

    Nie wiem, czy jest sens samemu hodować, skoro sa gotowe suplementy, nie wiem jaki miałes, ja znam Bodymax, wiem że te suplementy z żeń szeniem trzeba odstawiać na miesiąc, z jakiś powodów, a potem mozna do nich wrócić.
  • 12:02:38, 20-10-2009 Wieslaw_ww

    No zgadzam się Kong, po co hodować i się męczyć skoro można iść do apteki i sobie kupić. Zresztą chyba żeń szeń ciężko samemu wyhodować

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy