Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: sadziec przerośnięty na objawy grypy i przeziębienia

Zioła w służbie zdrowiu: sadziec przerośnięty na objawy grypy i przeziębienia

Sadziec przerośnięty (Eupatorium perfoliatum) należy do rodziny Asteraceae. Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej i był stosowany przez Indian do leczenia gorączki różnego pochodzenia. Współcześnie używa się go głównie w medycynie homeopatycznej również do walki z gorączką oraz innych objawów infekcji wirusowych i bakteryjnych, a także do pomocy w leczeniu określonych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
Zioła w służbie zdrowiu: sadziec przerośnięty na objawy grypy i przeziębienia [Fot. Wiert - Fotolia.com] Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Sadziec jest wykorzystywany głównie w osłabianiu gorączki i innych symptomów grypy oraz .

Tradycyjne zastosowanie obejmuje takie choroby i dolegliwości, jak: gorączka, , zapalenie oskrzeli, , , zaparcia, , biegunki, niestrawność, obrzęk, ból żołądkowo-jelitowy, ból głowy.

Zioło wykazuje działanie: przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwskurczowe, przeciwwirusowe, wiatropędne, oczyszczające, żółciopędne (pobudza przepływ żółci), zaparcia, napotne, moczopędne.

Dawkowanie

Nie ustalono bezpiecznej czy skutecznej dawki sadźca przerośniętego. Dostępny jest zwykle w formie suszonych kwiatów i liści, a także jako nalewka oraz w tabletkach i kapsułkach.

Bezpieczeństwo

Sadziec może powodować mdłości, wymioty i biegunkę, a w dużych dawkach nawet śpiączkę lub śmierć. Może również zawierać uszkadzające wątrobę nienasycone alkaloidy pirolizydynowe, więc zioło musi być ostrożnie stosowane przez osoby z chorobami wątroby lub nerek.

Ponieważ ma właściwości moczopędne oraz napotne, zwiększa ryzyko odwodnienia i zmniejsza poziom potasu, co z kolei może powodować osłabienie mięśni i zaburzać pracę serca.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy