Strona głównaZdrowieZimowe odwodnienie? To możliwe!

Zimowe odwodnienie? To możliwe!

Zmęczenie, słabsza koncentracja, bóle głowy, apatia oraz zwiększona podatność na infekcje... Przyczyn zimowego złego samopoczucia najczęściej szukamy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, tymczasemnawet w chłodniejszych porach roku może je powodować odwodnienie organizmu. Co powinniśmy pić i z jaką częstotliwością, aby być zdrowym i w pełni formy?
Zimowe odwodnienie? To możliwe! Odwodnienie organizmu łączymy najczęściej z upalnym latem lub intensywnym wysiłkiem fizycznym. Zapominamy jednak, że również zimą jesteśmy narażeni na sporą utratę wody. Ogrzewane pomieszczenia, zmniejszone odczuwanie pragnienia oraz częste zachorowania na grypę i przeziębienia są najczęstszą przyczyną o tej porze roku. Dlatego powinniśmy pamiętać o wodzie - podstawowym składniku naszej diety.

Pij regularnie

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Instytutu Nawodnienia dorosły, zdrowy mężczyzna powinien spożywać dziennie około 2,5 litra wody, kobieta około 2 litrów. Należy jednak zaznaczyć, że wartość ta uwzględnia wszystkie płyny jakie przyjmujemy, również te, zawarte w warzywach, owocach oraz zupach. Sposób, w jaki dostarczamy organizmowi wody jest równie ważny, co jej rodzaj i jakość. Najzdrowiej jest pić regularnie i w małych porcjach. Według zaleceń dietetyków najlepiej pić 10 min. przed i po jedzeniu. Unikajmy za to spożywania wody podczas posiłków, ponieważ płyny zmniejszają stężenie enzymów i utrudniają proces trawienia.

Wybierz odpowiednią wodę

Co pijemy najczęściej? Najchętniej wybieramy . Pamiętajmy jednak, że - tak jak pożywienie - powinna ona dostarczać nam niezbędnych składników odżywczych. A źródlana niestety nie jest uboga w minerały. Dlatego dla zdrowej, średnio aktywnej osoby odpowiednia będzie średniozmineralizowana woda mineralna. Alternatywą wód butelkowanych jest ta przefiltrowana. Korzystając z dzbanków filtrujących otrzymamy wodę czystą i pozbawioną zanieczyszczeń. A przy okazji... sporo zaoszczędzimy.

Nie musimy pić „czystej" wody. Zwłaszcza zimą warto sięgnąć także po napoje nie tylko gaszące pragnienie ale też rozgrzewające. Dla urozmaicenia naszej diety pijmy lekkie herbaty (w tym ziołowe), jedzmy także zupy, pijmy rozcieńczone soki owocowe lub warzywne.

Chroń i nawilżaj

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu?
  • unikajmy szybkiego ubytku masy ciała w krótkim czasie
  • ograniczajmy napoje zawierające (kawę, herbatę, napoje typu cola) i alkohol, gdyż na ich przetworzenie organizm zużywa większą ilość wody;
  • niezdrowe jest także spożywanie zbyt dużej ilości soli kuchennej lub odwrotnie - stosowania diety małosolnej lub bezsolnej, prowadzącej do hiponatremii, czyli chorobowego stanu obniżonego poziomu sodu we krwi;
Jeżeli zależy nam na utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i samopoczucia, rozważmy konsultacje z profesjonalnym dietetykiem. Rozmowa ze specjalistą pomoże nam dostrzec błędy żywieniowe, które nasilają objawy odwodnienia. Co więcej, dietetyk rozwieje nasze wątpliwości i podpowie, w jakie napoje warto wzbogacić jadłospis, aby cieszyć się niesłabnącą energią i czuć komfortowo w swoim ciele.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy