Strona głównaZdrowieZima intensyfikuje rozmaite problemy zdrowotne

Zima intensyfikuje rozmaite problemy zdrowotne

Zima przyszła wcześniej, niż wynikałoby to z kalendarza. W efekcie luty to trzeci miesiąc, który przywitaliśmy w towarzystwie śniegu. Oczywiście taki stan rzeczy nie przeszkadza miłośnikom zimowego szaleństwa, ale ci, którzy codziennie muszą poruszać się po zaśnieżonych, zimnych miastach i wsiach, mogą czuć się lekko zniecierpliwieni. Poza tym zima ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie - wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nasilonych problemów zdrowotnych.
Zagrożenie nie wynika tylko z ośnieżonych i oblodzonych chodników, z powodu których ortopedzi mają znacznie więcej pracy niż w innych porach roku. Zima zwiększa ryzyko różnych chorób.

Zawał serca i udar

Zimą rośnie liczba ataków serca. Dzieje się tak dlatego, że tętnice odpowiadają na zimno zwężając się, co sprawia, że ludzie są bardziej podatni na atak serca. Zmniejszające objętość naczynia redukują przepływ krwi przez organizm zmuszając serce to wzmożonej pracy.

Nawet niewielkie obniżenie temperatury może spowodować poważny problem. Brytyjscy naukowcy odkryli, że już spadek temperatury o mniej niż dwa stopnie jest przyczyną podniesienia ryzyka zawałów serca o dwa procent.

Co więcej wraz z wiekiem ludzie stają się coraz wrażliwsi na zmiany temperatury. Im starszy wiek, tym trudniej regulować temperaturę ciała. W organizmie osoby starszej jest bowiem mniej tkanki tłuszczowej i mięśni, co przekłada się na osłabienie zdolności do generowania ciepła. W porównaniu do pięćdziesięciolatków osoby w ósmej i dziewiątej dekadzie życia odczuwają zimno znacznie dotkliwiej.

Wysokie ciśnienie krwi


Związane z niską temperaturą zwężenie tętnic ma wpływ na zwiększenie podwyższenie ciśnienia krwi. Efektem jest mniejsze światło przepływu krwi i większy opór wewnątrz naczyń krwionośnych.

Niedobór witaminy D

Z powodu niskich temperatur i niesprzyjającej pogody zimą rzadziej wychodzi się na zewnątrz, a kiedy istnieje taka konieczność, ludzie opatulają się czapkami i szalikami, aby uniknąć zziębnięcia. To sprawia, że organizm syntetyzuje mniejsze ilości witaminy D, do tego procesu bowiem potrzebne jest światło słoneczne.

Mniejsza ilość witaminy D prowadzi do zwiększonego ryzyka osteoporozy, zawałów i innych chorób serca, demencji oraz choroby Parkinsona. Liczne badania w tym zakresie dowiodły, że u osób z najniższym poziomem witaminy D ryzyko zawału i udaru jest dwukrotnie większe w porównaniu do ludzi, u których zanotowano wysoki poziom tej witaminy.

Ogólnie rzecz ujmując piętnastominutowa ekspozycja na słońce jest zwykle czynnością wystarczającą do syntezy odpowiedniej ilości witaminy D. Jeśli jednak nie jest to możliwe z jakichś względów, pomoc mogą stanowić suplementy z tą witaminą.

Sezonowe zaburzenie afektywne

Krótsze dni z mniejszą ilością światła słonecznego wpływają na nasze samopoczucie. Sezonowe zaburzenie afektywne (seasonal affective disorder, SAD) to dolegliwość bezpośrednio związana z porą roku. Objawy obejmują utratę energii, odczuwanie lęków, senność, wycofanie się z życia społecznego i zyskiwanie na wadze.

Choroba jest zwykle leczona za pomocą terapii światłem i poprzez stosowanie antydepresantów. Psycholodzy polecają tu także terapię poznawczo-behawioralną.

Problemy z płucami

Zimna aura przysparza problemów z układem oddechowym, takich jak astma i zwiększone ryzyko zapalenia płuc. Rozedma może również nasilić się w zimie, ponieważ zimne i suche powietrze zwęża drogi oddechowe ograniczając przepływ powietrza do i płuc utrudniając oddychanie.

Sytuację zdrowotną pogarsza fakt, że zimą wielu ludziom trudniej jest zachować zdrowe nawyki. Latem chętniej wychodzą na zewnątrz, spacerują lub oddają się innej aktywności fizycznej, chłodna pora wymaga większego „zacięcia" w prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy