Strona głównaZdrowieZiewanie chłodzi mózg

Ziewanie chłodzi mózg

Ziewanie pomaga utrzymać mózg w chłodnej temperaturze. Zatoki odgrywają rolę w tym procesie poprzez działanie niczym miechy, sugeruje nowy raport.
Ziewanie chłodzi mózg Ziewanie nie następuje dlatego, że jest się znudzonym lub zmęczonym, bądź brak jest tlenu. Pomaga raczej regulować temperaturę w mózgu, wynika z badań uczonych z University of Maryland i Princeton University.

Mózg jest niezwykle wrażliwy na zmiany temperatury i dlatego musi być chroniony przed przegrzaniem, mówią uczeni z University of Marylan. Mózgi, podobnie, jak komputery, działają najlepiej, gdy są chłodne.

Podczas ziewania ściany zatok szczękowych (znajdujące się w policzkach z każdej strony nosa) napinają się jak miechy i pomagają chłodzić mózg, twierdzą naukowcy.

Badacze zauważyli, że rzeczywista funkcja zatok jest nadal przedmiotem dyskusji, a ta teoria może pomóc go wyjaśnić.

Bardzo niewiele wiadomo o celowości działania zatok i niewiele uzgodniono na ten temat w świecie naukowym. Niektórzy uczeni uważają, że nie mają żadnej funkcji, mówią autorzy wspomnianych badań.

Naukowcy twierdzą, że ich teoria, iż ziewanie pomaga schłodzić mózg ma medyczne implikacje. Na przykład, nadmierne ziewanie często poprzedza ataki u osób z padaczką i ból u osób cierpiących na migreny.

Nadmierne ziewanie wydaje się być objawem dolegliwości, które powodują zwiększenie temperatury mózgu lub rdzenia kręgowego. Wśród nich są m. in. uszkodzenia systemu nerwowego i zaburzenia snu.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy