24-12-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Jedzenie liściastych warzyw zielonych może pomóc w zapobieganiu demencji.
![Zielone warzywa liściaste pomagają zachować dobrą pamięć na starość [© fotofabrika - Fotolia.com] Zielone warzywa liściaste pomagają zachować dobrą pamięć na starość [© fotofabrika - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Zielone-warzywa-lisciaste-pomagaja-zachowac-dobra-pamiec-na-starosc_img5a42bd179f59d.jpg)
Badacze z Rush University Medical School w Chicago odkryli, że jedzenie liściastych warzyw może pomóc opóźnić spadek zdolności myślenia i mający miejsce wraz z upływem czasu.
Wystarczy codziennie jeść co najmniej jedną i jedną trzecią miseczki sałaty dziennie lub około pół filiżanki ugotowanych ciemnozielonych warzyw liściastych, by opóźnić wystąpienie objawów demencji.
W badaniach wzięło udział niemal tysiąc mężczyzn i kobiet w wieku 58 - 99 lat. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące częstości jedzenia i składu swojego menu. Poza tym zostali poddani co najmniej dwóm testom zdolności poznawczych co średnio niemal pięć lat.
Ustalono, że ci, którzy jedli najwięcej warzyw o zielonych liściach (średnio jedną do dwóch porcji dziennie), mieli mózgi o 11 lat młodsze poznawczo od osób nie jedzących regularnie tych warzyw.
Według badaczy za taki efekt ochronny dla zdolności naszego umysłu odpowiadają substancje odżywcze w ciemnozielonych warzywach takie jak: , , , beta-karoten, , azotany, kemferol.
Demencja obejmuje zespół objawów spowodowanych uszkodzeniem komórek mózgowych związanym z podeszłym wiekiem i oznacza osłabienie pamięci oraz kłopoty z logicznym myśleniem.
Jak podaje WHO, na całym świecie około 50 milionów ludzi cierpi na , a każdego roku odnotowuje się blisko 10 milionów nowych przypadków tej choroby. Jest ona jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych na całym świecie. Najczęstszą postacią demencji jest - może odpowiadać 60-70 proc. wszystkich przypadków otępienia.
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »