Strona głównaZdrowieZielone warzywa liściaste chronią przed demencją

Zielone warzywa liściaste chronią przed demencją

Już jedna porcja zielonych warzyw liściastych dziennie może pomóc zachować uchronić się przed demencją.
Zielone warzywa liściaste chronią przed demencją [© gamelover - Fotolia.com] Wystarczy do codziennego menu dołączyć warzywa liściaste, by móc liczyć na ochronę przed , poinformowali uczeni na tegorocznym spotkaniu Experimental Biology 2015 w Bostonie.

Jak wskazuje w rozmowie z HealthDay Martha Clare Morris z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Chicago, główna autorka badań, korzyści dla mózgu związane z jedzeniem ciemnozielonych warzyw liściastych prawdopodobnie wynikają z zawartości w nich kilku kluczowych składników odżywczych, szczególnie .

W ramach badań uczeni monitorowali zdrowie 954 mężczyzn i kobiet. Na początku testów uczestnicy mieli średnio 81 lat. Co roku przez prawie pięć lat wypełniali kwestionariusze obejmujące listę 144 produktów żywnościowych i napojów oraz przeszli 19 testów zdolności umysłowych. Wreszcie, u każdej osoby obliczono ilość i częstotliwość przyjmowanych składników odżywczych na podstawie rodzaju spożywanego codziennie jedzenia.

Odkryto, że ci, którzy regularnie jedli jedną lub dwie porcje zielonych warzyw liściastych codziennie, wykazywali zdolności umysłowe cechujące kogoś o ponad dekadę młodszego w porównaniu do ludzi w ogóle nie serwujących sobie tych warzyw. Wyniki były ważne po uwzględnieniu płci, wieku, wykształcenia, , ćwiczeń, a także zwiększonego ryzyka (oszacowanego po wywiadzie rodzinnym).

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć