Strona głównaZdrowieZielone warzywa chronią wątrobę

Zielone warzywa chronią wątrobę

Dołącz do diety zielone warzywa, dzięki temu wspomożesz pracę swojej wątroby.
Zielone warzywa chronią wątrobę [Fot. Olivier Tabary - Fotolia.com]
Uczeni z Karolinska Institutet w Sztokholmie ustalili, że zielone warzywa chronią wątrobę. Sięgnij po , boćwinę, rukolę i . Ze względu na wysoką zawartość azotanów nieorganicznych mogą one ograniczyć gromadzenie się tłuszczu w wątrobie.

Ze statystyk wynika, że problem dotyka około 25 proc. populacji. Jest on wywoływany i nadmiernym spożyciem . Co istotne, obecnie nie dysponujemy skutecznym lekiem na tę chorobę - może ona wywoływać poważne zaburzenia, m. in. marskość i .

Uczeni ze Szwecji odkryli, że większe ilości nieorganicznych azotanów w diecie mogą przeciwdziałać gromadzeniu się tłuszczu w wątrobie. W badaniach na myszach odkryto, że pomimo stosowania jadłospisu bogatego w tłuszcze i cukry, przy jednoczesnym wzbogaceniu go o zielone warzywa, procentowa zawartość tłuszczu w wątrobie była mniejsza.

To nie wszystko. Poza zmniejszeniem ryzyka stłuszczenia wątroby, u gryzoni na diecie z nieorganicznym azotanem odnotowano też obniżenie ciśnienia krwi i lepszą równowagę pomiędzy oraz glukozą we krwi.

Jak wskazują autorzy, chociaż potrzeba dalszych badań, by potwierdzić korzystny wpływ nieorganicznego azotanu, już teraz można zalecać jedzenie większej ilości zielonych warzyw. Co istotne, nie trzeba jeść ich ogromnej ilości, aby uzyskać efekty ochronne, wystarczy już około 200 gramów dziennie.

Wyniki badań są dostępne w magazynie PNAS.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy