21-11-2011
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Analiza 20 badań klinicznych wykazała, że zielona herbata zmniejsza ilość "złego" cholesterolu LDL. Badania przeprowadzono analizując właściwości zielonej herbaty lub kapsułek zawierających charakterystyczne dla niej związki zwane katechinami. Uważa się, że te substancje zmniejszają absorpcję cholesterolu w jelicie.
![Zielona herbata obniża zły cholesterol [© elypse - Fotolia.com] Zielona herbata obniża zły cholesterol](http://www.senior.pl/Zielona-herbata-obniZa-z-y-cholesterol_leadimgf479737dfadbf806079ab1a409b1f5f2.jpg?1321918907)
Ogólnie rzecz biorąc, zielona herbata w filiżance była bardziej skuteczna niż kapsułki.
Cholesterol LDL jest optymalny na poziomie poniżej 100 miligramów na decylitr, a 160 mg/ dl lub więcej uważa się za zbyt dużą ilość.
Naukowcy nie znaleźli mocnych dowodów na to, że zielona herbata poprawia poziom "dobrego" cholesterolu HDL lub triglicerydów. Tak więc w przypadku ludzi, którzy mają zbyt wysoki poziom cholesterolu, napój nie zastąpi leków.
Z drugiej strony jednak dodanie zielonej herbaty do diety może być jednym ze sposobów poprawy wyników badań ilości cholesterolu. Warto jednak pamiętać, ostrzegają uczeni, że nie jest jednak magicznym eliksirem - aby utrzymać poziom cholesterolu w ryzach, eksperci zalecają się sięganie po produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa oraz ograniczenie tłuszczów nasyconych (mięso i pełnotłusty nabiał) na rzecz "dobrych" tłuszczów z ryb i olejów roślinnych.
We wszystkich analizowanych badaniach uczestników dzielono na dwie grupy. Jedna piła zieloną herbatę lub zażywała ją w postaci kapsułek, druga grupa pełniła funkcję kontrolną. Wszystkie 20 badań, w których wzięło w sumie udział 1 415 osób, wykazało, że u osób spożywających zieloną herbatę średni spadek poziomu cholesterolu LDL i całkowitego cholesterolu był wyższy niż w grupach kontrolnych.
Wyniki badań opublikowano w Journal of the American Dietetic Association.
Zielona herbata jest raczej bezpieczna dla zdrowia, ale należy pamiętać, że zawiera kofeinę, nie jest więc polecana tym, którzy powinni unikać tej substancji.
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »