29-01-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Nocne zgrzytanie zębami i zaciskanie górnej oraz dolnej szczęki określane jest jako bruksizm. Dolegliwość ma różne konsekwencje zdrowotne, w tym mogą mieć związek z rozwojem zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.
może sprzyjać problemom ze stawem skroniowo-żuchwowym, mówią stomatolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.
Około 15 proc. ludzi zgrzyta zębami podczas snu. Powtarzalny, duży nacisk wywierany na powierzchnie zębów i szczęki powoduje różne problemy zdrowotne zębów, a także może powodować mięśni szczęki i bóle głowy. Teraz sprawdzono, jak bruksizm wpływa na struktury stawu skroniowo-żuchwowego.
Ryzyko problemów ze wspomnianym stawem zależy od kąta nachylenia zębów i miejsca, w którym się ścierają. - Zarówno nachylenie, jak i umiejscowienie zębów, którymi zgrzytamy, ma wpływ na siłę mechaniczne obciążenie stawu skroniowo-żuchwowego. Co więcej, im bardziej płaski ząb, tym większe obciążenie stawu, a co za tym idzie, większe ryzyko zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym - mówi Benedikt Sagl, autor badań.
Bruksizm często ma związek ze:
- i niepokojem, to najczęstsza przyczyna zgrzytania zębami
- takimi problemami, jak chrapanie i
- przyjmowaniem niektórych leków, w tym rodzaju antydepresantów zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)
- paleniem papierosów, piciem dużej ilości alkoholu i oraz zażywanie narkotyków, takich jak ecstasy i kokaina.
Na podstawie: