Strona głównaZdrowieŻeby mniej jeść, trzeba... zakochać się

Żeby mniej jeść, trzeba... zakochać się

Hormon, który jest wydzielany przez organizm np. w stanie zakochania i w organizmie matki tuż po urodzeniu dziecka, pomaga ograniczyć uczucie głodu.
Żeby mniej jeść, trzeba... zakochać się [© Ana Blazic Pavlovic - Fotolia.com] , tak zwany „hormon miłości", ma silny wpływ na organizm i może zmieniać stan emocjonalny. Teraz okazało się, że pomaga zmniejszyć uczucie łaknienia sprzyjając .

Badacze z Uniwersytetu w Yorku odkryli, że oksytocyna zmniejsza głód i osłabia ryzyko objadania się. Hormon może mieć wpływ na tendencję do spożywania dużych ilości produktów, choć dotyczy to tylko tych osób, które posiadają określone warianty genetyczne.

W dziesięcioletnich badaniach wzięła udział spora grupa ludzi o różnej wadze i nawykach żywieniowych. Zbadano DNA wszystkich uczestników i analizowano ilość oksytocyny obecnej w ich krwi. Okazało się, że istnieje siedem wariantów genetycznych, które wpływają na działanie receptorów oksytocyny odpowiadających za aktywność hormonu.

Zaobserwowano, że działanie oksytocyny jest bardziej lub mniej skuteczne w zależności od rodzaju wariantu DNA. U osób, u których receptory hormonu są bardziej aktywne, ryzyko maleje. Tymczasem w przypadku osób, u których oksytocyna ma mniejsze szanse działania, prawdopodobieństwo objadania się wzrasta.

Najwyraźniej oksytocyna ma zdolność zmniejszenia głodu i spożywania nadmiernych ilości jedzenia, mówią autorzy badań.

Substancja jest nazywana „hormonem miłości", ponieważ organizm produkuje ją m. in. w czasie karmienia piersią czy stosunku płciowego. Uczeni wskazują, że w związku z tym - być może - aktywność seksualna pomaga w walce z .

Wyniki badań przedstawiono podczas dorocznej konferencji Society for the Study of Ingestive Behavior, która odbyła się w tym roku w Porto.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X