Strona głównaZdrowieŻeby dłużej żyć, trzeba pościć...

Żeby dłużej żyć, trzeba pościć...

Zmniejszenie wagi może pomóc w walce z starzeniem się i związanymi z nim chorobami.
Żeby dłużej żyć, trzeba pościć... [© kucherav - Fotolia.com] Wkrotce kończy się karnawał i zacznie się Wielki Post, więc wiele ludzi w środy i piątki zacznie ograniczać określone produkty w diecie lub nawet przegłodzi się w te dni. Może to mieć jednak nie tylko wymiar religijny, ale i zdrowotny. Uczeni z Uniwersytetu Południowej Kalifornii Uniwersytetu Południowej Kalifornii i Instytutu FIRC Onkologii Molekularnej w Mediolanie mówią, że kilka dni postu w miesiącu przydaje zdrowia i większych szans na . Poszczenie pięć dni w miesiącu zmniejsza ryzyko raka, , i innych schorzeń związanych zwykle ze .

Myszy, które okresowo poddawano postom, były zdrowsze metaboliczni, mówią badacze. Teraz sprawdzono, jak regularne posty wpływają na ludzi. W badaniach wzięło udział 71 ludzi, z których część stosowała post przez pięć dni w miesiącu, a część najpierw utrzymywała swoją normalną dietę, a następnie przeszła na dietę obejmującą posty. Okazało się, że regularne ograniczanie jedzenia wiązało się ze zmniejszoną masa ciała i tkanki tłuszczu, obniżeniem ciśnienia krwi i zmniejszeniem ilości hormonu IGF-1, który odgrywa rolę w starzeniu i rozwoju różnych chorób. Co istotne, efekty te utrzymywały się także przez jakiś po tym, jak uczestnicy wrócili do poprzedniej diety.

Wyniki wykazały, że posty zmniejszyły BMI, poziom glukozy, triglicerydów, cholesterolu i białka C-reaktywnego (markera stanu zapalnego). Efekty te były istotnie większe u osób cechujących się wyższym ryzykiem chorob na początku badania. Jak mówia autorzy, trzeba jeszcze powtorzyć testy, ale wydaje się, że posty moga być skuteczną drogą do zdrowia układu metabolicznego.

Wyniki badań opublikowano w Science Translational Medicine

Źródło: n

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy