Strona głównaZdrowieZe stresem można (i trzeba) walczyć

Ze stresem można (i trzeba) walczyć

Stres to bolączka współczesności, która dotyka w szczególności aktywnych ludzi. Ciągłe dążenie do osiągania jak najlepszych wyników często prowadzi do przeliczenia się z własnymi możliwościami. Stresogenny jest okres świąteczny. Plany, jakie z nim wiążemy, przygotowania, wzmożona praca w domu, niebotyczne zakupy - wszystko to sprawia, że bywamy przemęczeni i rozdrażnieni. Chęć realizacji wszystkich świątecznych projektów i spotkań rodzinnych może być problematyczna, a przez to stresująca. Jeśli stres towarzyszy nam permanentnie lub często, pojawiają się zaburzenia snu, bóle głowy, kłopoty z koncentracją, a w konsekwencji stany lękowe oraz nerwice.
Ze stresem można (i trzeba) walczyć [© Petro Feketa - Fotolia.com] „Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że stres stał się integralną częścią naszego życia - mówi dr n. med. Sławomir Murawiec, z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie „Tempo dnia, wielość podejmowanych codziennie decyzji, ludzie, z którymi musimy wejść w interakcję - takie sytuacje rodzą stres. Kluczem do jego pokonania jest umiejętność odpowiedniego spojrzenia na dotykające nas trudności. Umiejętności radzenia sobie ze stresem można się nauczyć", dodaje.

„Aby bezproblemowo realizować swoje zamierzenia, należy nauczyć się z nimi radzić. Ze stresem można walczyć na kilka sposobów. Najprostszym rozwiązaniem jest rozmowa. Opowiedzenie o swoich problemach czy rozterkach, przedyskutowanie ich, pozwala na bardziej racjonalne spojrzenie na sytuację, która dostarcza tak negatywnych emocji," mówi docent Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Kluczem do pokonania stresu jest umiejętność odpowiedniego spojrzenia na spotykające nas trudności. Aby skutecznie uwolnić się od jego skutków należy nauczyć się z nim walczyć. Trzeba odnajdywać pozytywne aspekty we wszystkim co robimy. Dobroczynny wpływ na zmniejszenie skutków stresu ma chwila przyjemności. Zrobienie czegoś co przyniesie satysfakcję, pomaga uwolnić się od uczucia zmęczenia i nerwowości tak charakterystycznego dla ludzi będących pod wpływem stresu. Bardzo często wystarczy rozmowa, z osobą bliską, ujawnienie swoich pragnień czy opowiedzenie o trudnościach.

Istnieją też profesjonalne sposoby na zniwelowanie stresu: sprawdzone techniki oddechowo-relaksacyjne, które dzięki wzmocnieniu odpowiednich partii mięśni, pomagają naszemu organizmowi rozluźnić się, a tym samym normalnie funkcjonować nawet w sytuacji stresogennej. Do najbardziej rozpowszechnionych w świecie medycznym technik, należą: trening autogenny Schulza, progresywne odciążanie mięśni Jakobsena oraz zestaw specjalnych technik oddechowych. Oprócz tego, w trudniejszych przypadkach, warto udać się do specjalistów, psychiatra i specjalista psychoprofilaktyki opowiedzą o tym, jak stres rozpoznać u siebie oraz jak skutecznie sobie z nim radzić w codziennym życiu.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 21:31:46, 11-04-2009 max56

  Polecam ulubiona muzyke przed snem, jednak w okresach wzmozonego wysilku, napiecia moze to nie dzialac. Siegalem bo rozne rzeczy jak lampka wina, jednak nie do konca jest to dobre na psyche.
  Kluczem do stresu, dla mnei jest dobry sen. Wspieram sie ostatnio produktem sleep niejakiego mind4you.pl. Dziala calkiem neizle, wprowadza w stan relaksu i latwiej zasnac i zlapac szybciej gleboki sen.
  ... zobacz więcej
 • 21:35:58, 11-04-2009 martunia

  Witaj Max.
  Napisz proszę Coś więcej, o tym sleep.
 • 00:45:42, 12-04-2009 Anielka

  Myślę,ze pod tym linkiem znajdziesz Martusiu.http://www.mind4you.pl/4,produkt,4sleep.html
 • 12:02:51, 12-04-2009 ansty

  Co to jest "stres" - o tym problemie nam dużo mówiła pani psycholog na pogadankach w sanatorium w Ustroniu /polecam/, i zawsze nam mówiła, że największy stres to utrata współmałżonka - i to takiego na "wieczność".
  Że to prawda, przekonałam się 7 lat temu,kiedy zmarł mój kochany Edzio.Przeżyliśmy ze sobą 40 lat, a to już jest coś!!!!!Już w czasie jego choroby 6-tygodniowej przeżywałam horror, a kiedy było po wszystkim - co czułam to wiem tylko ja sama!!!
  Jestem bardzo wdzięczna naszej "służbie zdrowia" za to, że w szybkim tempie wysłano mnie do sanatorium do pięknej Polanicy Zdroju, gdzie spotkałam Marię - poznaniankę, przeuroczą osobę,która swoim ciepłym głosem, delikatnym uśmiechem i właściwym podejściem do mojego bólu potrafiła zdziałać cuda!Tłumaczyła, przekonywała że rozpacz nic nie pomoże, że mam dzieci i będę pewnie miała wnuczęta, /co sie sprawdziło/i że jeszcze sporo spraw przyjemnych przede mną.
  Tak więc wszystkim zestresowanym osobom życzę żeby oprócz farmakologii spotkały takiego człowieka jak ja!!!! Pozdrawiam i p o c i e s z a m !!!! Świat jest piękny i warto na nim żyć!!!!
  ... zobacz więcej
 • 21:11:27, 12-04-2009 max56

  Martunia

  Po prostu lepsza metoda niz muzyka, chodz poniewaz jest jedna wersja muzyczna tego 4sleep z czasem moze sie znudzic. Klasycznie muzyka to tylko muzyka. Tutaj oddzialywanie ponoc jest szersze i wplywa bezposrednio na fale mozgowe. Troche jak nastrajanie antenty na dachu, to dobre powronanie. 4sleep to taki stroiciel takiej anteny, przy czym nie wymaga duzego wysilki
 • 21:26:45, 21-02-2010 Artek

  ,,Zwalcz Stres"
  http://stres.zlotemysli.pl/zlotaoferta,1/
 • 19:33:46, 19-11-2021 KarinaMa

  Jeśli sami szukacie pomocy w zakresie redukcji stresu, to na pewno lepiej byłoby postawić na wizytę w takich miejscach jak Klinika Psychomedic z https://psychomedic.pl/psychiatra-katowice/ Jednak jeśli poddacie się leczeniu w tak dobrych miejscach, to będzie Wam o wiele prościej poradzić sobie z własnymi problemami.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • EWST.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Pola Nadziei
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy