Strona głównaZdrowieZdrowy styl życia pomaga uniknąć cukrzycy, mimo genetycznego ryzyka

Zdrowy styl życia pomaga uniknąć cukrzycy, mimo genetycznego ryzyka

Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2 nawet u osób z wysokim ryzykiem genetycznym tej choroby. Innymi słowy, wszyscy zyskują na zmianach w stylu życia, niezależnie od dziedziczonego zagrożenia, mówią eksperci z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.
Zdrowy styl życia pomaga uniknąć cukrzycy, mimo genetycznego ryzyka [fot. photosforyou from Pixabay]
Cukrzyca typu 2 jest problemem globalnym. Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej jedna na jedenaście dorosłych osób na świecie choruje na cukrzycę, a cukrzyca typu 2 stanowi 90 procent wszystkich przypadków.

Dotychczas zidentyfikowano ponad 500 wariantów genetycznych, które predysponują osoby do cukrzycy typu 2, ale czynniki związane ze stylem życia również wpływają na ryzyko zachorowania na tę chorobę. Te ostatnie obejmują: nadwagę, niskie spożycie , wysokie spożycie tłuszczów nasyconych i brak .

Poprzednie testy pokazały, że można skutecznie zapobiegać poprzez zmianę stylu życia, ale nie sprawdzono, czy można powstrzymać jej rozwój nawet u osób będących nosicielami licznych wariantów genetycznych, które sprzyjają chorobie. W nowych badaniach wzięło udział prawie 1000 mężczyzn w wieku 50 - 75 lat we wschodniej Finlandii. U wszystkich stwierdzono podwyższony poziom glukozy na czczo na początku testów, część uczestników stanowiła grupę kontrolną.

Ryzyko genetyczne cukrzycy określono na podstawie 76 wariantów genów, o których wiadomo, że sprzyjają chorobie.

Wszyscy, poza grupą kontrolną, otrzymali takie same wskazówki dotyczące stylu życia. Badani byli w stanie znacząco poprawić jakość swojej diety. Zwiększyli spożycie błonnika pokarmowego, poprawili jakość tłuszczów w swojej diecie i zwiększyli spożycie warzyw, owoców i .

Uczestnicy byli bardzo aktywni fizycznie już na początku badania i udało im się utrzymać dobre nawyki ćwiczeniowe przez cały okres testów. Dzięki tym zmianom możliwe było zmniejszenie zaburzeń metabolizmu glukozy.

Występowanie cukrzycy typu 2 było znacznie niższe w grupie, która poprawiła styl życia niż w grupie kontrolnej. Skutki zmian były równie istotne, niezależnie od tego, czy uczestnicy mieli niskie, czy wysokie ryzyko genetyczne.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć