Strona głównaZdrowieZdrowy styl życia osłabia ryzyko zaburzeń poznawczych, bez względu na genetykę

Zdrowy styl życia osłabia ryzyko zaburzeń poznawczych, bez względu na genetykę

Zdrowszy styl życia wiąże się z niższym ryzykiem zaburzenia funkcji poznawczych, a co ciekawe, nie ma tu znaczenia, czy dana osoba jest nosicielem określonej formy genu APOE, który sprzyja rozwojowi demencji.
Zdrowy styl życia osłabia ryzyko zaburzeń poznawczych, bez względu na genetykę [fot. Paolo Ghedini from Pixabay]
Gen APOE występuje w kilku różnych formach, a osoby z postacią znaną jako APOE ε4 mają zwiększone ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych i choroby Alzheimera. Wcześniejsze badania łączyły też stan funkcji poznawczych z takimi czynnikami , jak: palenie , ćwiczenia i dieta.

Aby określić związek między wpływem APOE ε4 i stylem życia, badacze z Uniwersytetu Jiangsu w Chinach przejrzeli dane osób w wieku powyżej 80 lat. Analiza potwierdziła, że uczestnicy prowadzący zdrowy styl życia lub średnio zdrowy styl życia byli znacznie mniej narażeni na osłabienie poznawcze niż pozostali, odpowiednio o 55 i 28 procent. Co więcej, uczestnicy z APOE ε4 byli o 17 procent bardziej narażeni na zaburzenie funkcji poznawczych niż osoby z innymi formami APOE.

Wcześniejsze badania sugerowały, że u osób z niskim i średnim ryzykiem genetycznym prozdrowotny styl życia jest związany z niższym prawdopodobieństwem demencji w porównaniu z ludźmi na co dzień funkcjonującymi niezdrowo. Teraz wykazano jednak , że związek między stylem życia i nie różnił się znacząco w zależności od obecności APOE ε4. Jak się wydaje więc, prowadzenie zdrowszego stylu życia może być istotne dla utrzymania funkcji poznawczych u ludzi w wieku powyżej 80 lat, niezależnie od ryzyka genetycznego.

Obecnie na różne formy demencji cierpi ok. 50 milionów ludzi na całym świecie. Do 2050 roku liczba ta potroi się. W samej Europie w 2015 roku z zmagało się 7,5 mln ludzi, a szacuje się, że do 2050 liczba europejskich pacjentów osiągnie poziom 14,3 mln.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy