Strona głównaZdrowieZdrowy styl życia o połowę zmniejsza ryzyko niewydolności serca u osób starszych

Zdrowy styl życia o połowę zmniejsza ryzyko niewydolności serca u osób starszych

Jak wynika z badań, 65-latkowie, którzy prowadzą zdrowy styl życia, znacznie ograniczają u siebie ryzyko niewydolności serca.
Zdrowy styl życia o połowę zmniejsza ryzyko niewydolności serca u osób starszych [© K.-U. Häßler - Fotolia.com] Trzeba być aktywnym, nie palić , nie być otyłym i nie przesadzać z , aby aż o połowę obniżyć ryzyko niewydolności serca. Takie korzyści odnotowano u osób w wieku powyżej 65 lat.

W badaniu, w ramach którego przez nawet 21 lat monitorowano zdrowie 2290 kobiet i mężczyzn, odkryto, że powtarzane od lat wskazówki ekspertów dotyczące dbania o zdrowie mają realny wpływ na ograniczenie prawdopodobieństwa wystąpienia różnych chorób, w tym .

W okresie testów u 1380 uczestników zdiagnozowano niewydolność serca, która ma miejsce, gdy organ ten nie jest w stanie pompować odpowiedniej ilości krwi z wystarczającą siłą.

Okazało się, że wymienione powyżej czynniki dobrego „prowadzenia się" mają związek z działaniem ochronnym. Przykładowo, aktywność fizyczna (np. energiczny ), która pozwalała na spalanie ponad 845 kcal. tygodniowo, była związana z niższym prawdopodobieństwem niewydolności serca. Co więcej, zapobiegawczą rolę pełniło także nie palenie papierosów oraz nie przekraczanie dawki dwóch drinków dziennie i utrzymywanie odpowiedniego .
Obliczono, że uczestnicy, którzy odznaczali się tymi czterema czynnikami jednocześnie, byli o 50 procent mniej narażeni na niewydolność serca niż ludzie, którzy cechowali się jednym z nich, bądź żadnym.

- To zachęcająca wiadomość, że osoby starsze mogą dokonać prostych zmian w celu zmniejszenia ryzyka niewydolności serca - mówi dr Liana Del Gobbo z Tufts University w USA. - Jakkolwiek sposób odżywiania się nie był związany z prawdopodobieństwem niewydolności serca w tym badaniu, zdrowa dieta ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania innym chorobom układu krążenia, oraz wielu chorobom przewlekłym - dodaje dr Del Gobbo.
Wyniki badań opublikowano w magazynie Heart Failure.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy