Strona głównaZdrowieZdrowotne korzyści i szkody z picia alkoholu

Zdrowotne korzyści i szkody z picia alkoholu

Alkohol jest w naszej kulturze dość powszechny. Czymś mocniejszym świętujemy niemal każde ważne wydarzenie, zarówno wesołe, jak i smutne. Napoje wyskokowe serwowane są zarówno na weselach, jak i stypach. Poza tym wielu ludzi niemal codziennie wieczorem raczy się piwem lub kieliszkiem wina, a nawet czymś „mocniejszym". Jak to nas wpływa? Alkohol ma zarówno dobre, jak i negatywne skutki dla zdrowia. Zobacz, jakie.
Zdrowotne korzyści i szkody z picia alkoholu Dotychczasowe badania potwierdziły, że może pozytywnie oddziaływać na określone aspekty zdrowotne. Jednocześnie wiadomo, że skutki picia (szczególnie w nadmiarze) bywają opłakane. Najpierw przedstawimy dobre wiadomości, potem skupimy się na tych gorszych. Przejrzyj listę zdrowotnych korzyści i szkód z picia alkoholu.

Pozytywne efekty raczenia się alkoholem

Jak wynika z badań, spożywanie niewielkich ilości alkoholu, w szczególności wina, może zmniejszyć ryzyko chorób serca, , tworzenia się kamieni żółciowych, i . Może także nieco poprawić .

Przykładowo, czerwone wino zawiera (i inne polifenole), rozmaite antyoksydanty oraz bioflawonoidy, które i rozszerzają tętnice i zmniejszające stan zapalny, mówią lekarze z Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku.

Alkohol bez wątpienia może być częścią zdrowej dla serca diety, jeśli pije się odpowiedzialnie, tzn. umiarkowane ilości. Co to oznacza? Tyle, że kobiety nie powinny sobie serwować więcej niż jednego drinka dziennie, a mężczyźni - nie więcej niż dwa. Jeden drink to odpowiednik ok. 150 ml wina, 350 ml piwa lub 45 ml mocniejszego trunku, np. wódki.

Summa summarum picie alkoholu jest korzystne tylko jeśli pije się niedużo i nie zażywa określonych leków, ani nie cierpi na problemy z wątrobą lub trzustką.

Zagrożenia

Alkohol może zwiększyć stężenie triglicerydów, szkodliwych tłuszczów we krwi, a także doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.
Alkohol może też wywoływać tzw. holiday heart syndrome, czyli zaburzenie rytmu serca u osób zdrowych, które doświadczają tej dolegliwości z powodu , lub nadmiaru alkoholu.

Nadmierne raczenie się napojami wyskokowymi może się wiązać też z nabieraniem wagi, a także kłopotami z nerkami i wątrobą. Grozi to przede wszystkim ludziom, którzy zażywają określone leki, np. statyny, a także stosują farmaceutyki na bóle z paracetamolem.

Jedne z najgorszych efektów nierozsądnego spożycia alkoholu to uzależnienie, zatrucie alkoholem, uszkodzenie mózgu, zwiększone agresywne zachowanie i prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Nadmiar alkoholu zwiększa ryzyko wypadku drogowego, stosowania przemocy wobec innych, rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową i .

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy