28-06-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Lekarze często leczą schorzenia psychiczne za pomocą różnych leków. Podejście to jednak w dużej mierze ignoruje rolę środowiska, stylu życia i czynników społecznych.
Specjaliści ds. zdrowia psychicznego powinni mieć szerszy obraz zarządzania chorobą - mówią eksperci z Federalnego Uniwersytetu w Rio Grande do Norte w Brazylii.
W ostatnich latach zaburzenia psychiczne diagnozuje się u większej liczby osób niż kiedykolwiek. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że dotykają co najmniej jedną na osiem osób na całym świecie.
Jak uważają brazylijscy eksperci, w tym neurobiolodzy, chociaż leczenie farmakologiczne ulega poprawie, psychiatria uległa nadmiernej medykalizacji i koncentruje się głównie na stosowaniu leków w celu poprawy .
Według nich lepsza ścieżka polega na połączeniu leków i głębszym zrozumieniu wszystkich czynników psychicznych i fizycznych, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne.
Jak zauważają, wzajemne wsparcie i wzmacnianie relacji z otoczeniem społecznym mogą poprawić stan osób w ostrym kryzysie psychicznym. Ponadto sugerują, że leczenie psychiatryczne powinno obejmować zmiany stylu życia, w tym poprawę snu i odżywiania, a także zaangażowanie w ćwiczenia (takich jak i capoeira). Wreszcie, holistyczne zarządzanie zdrowiem powinno uwzględniać też angażowanie się w „wewnętrzny dialog" z wykorzystaniem takich podejść, jak psychoterapia, terapia sztuką i ekspozycja na przyrodę.
Psychiatria musi uwzględniać nie tylko biologię jednostki, ale także jej otoczenie społeczne, środowisko i życie jako całość. - Niedobory w zakresie snu, odżywiania, ćwiczeń, introspekcji i innych filarów dobrego zdrowia psychicznego nie powstają w próżni, są spowodowane sposobem, w jaki żyjemy (...). Nadszedł czas, aby dążyć do bardziej naturalistycznego i łagodnego podejścia do poprawy dobrostanu psychicznego poprzez wzmacnianie połączeń z własnym ciałem, naturą i społecznością - mówią eksperci.
Na podstawie: