Strona głównaZdrowieZdrowie i życie w jelicie: ważna mikroflora

Zdrowie i życie w jelicie: ważna mikroflora

Zaburzenia mikrobiomu jelit są przyczyną wielu chorób, nie tylko związanych bezpośrednio z układem pokarmowym, ale również autoimmunologicznych czy przewlekłych schorzeń układu oddechowego. Coraz częściej mówi się również o ich wpływie na choroby psychiczne oraz zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Zdrowie i życie w jelicie: ważna mikroflora [Fot. Anatomy Insider - Fotolia.com] Jelita to największa powierzchnia w ciele człowieka narażona na kontakt ze światem zewnętrznym. A ten niestety nie sprzyja , które w nich żyją. Podstawową rolą bakterii w układzie pokarmowym jest trawienie dostarczonego pokarmu. Jednak nie jest to ich jedyne zadanie. Badacze wykazali, że mikrobiom spełnia również rolę ochronną, metaboliczną i odżywczą oraz immunologiczną. Dlatego coraz częściej przyczyn różnych chorób szuka się właśnie w jego nieprawidłowościach.

Co sprzyja nieprawidłowościom w mikrobiomie jelit

Tempo życia i wszechobecny stres, zanieczyszczone środowisko, spożywanie wysoko przetworzonej żywności i nadużywanie leków sprawiają, że większość ludzi jest narażona na dysbiozę jelitową, czyli zaburzenie ilości oraz równowagi pomiędzy dobrymi a złymi bakteriami bytującymi w jelitach. Osłabienie dobrych bakterii sprawia, że bariera jelitowa ulega rozszczelnieniu i oprócz białek pokarmowych do krwiobiegu dostają się chorobotwórcze bakterie, toksyny, wirusy i inne patogeny. W efekcie układ odpornościowy jest w stanie ciągłego pobudzenia, a w organizmie tworzy się przewlekły stan zapalny.

Dysbioza jelitowa może być przyczyną następujących dolegliwości:
  • nawracających infekcji układu oddechowego oraz układu moczowo-płciowego,
  • chorób autoimmunologicznych (Hashimoto, RZS, IBD i innych),
  • alergii i nadwrażliwości pokarmowych,
  • atopowego zapalenia skóry,
  • zespołu jelita nadwrażliwego,
  • zaparć, biegunek i wzdęć,
  • zaburzeń ze spektrum autyzmu,
  • , schizofrenii.
Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy skład .

Korzystne bakterie i równowaga mikrobiomu jelitowego to przede wszystkim zdrowe odżywianie. Kluczowa jest skrobia oporna, którą możemy dostarczyć bakteriom, jedząc niedojrzałe banany, płatki owsiane, zielony groszek, białą fasolę, soczewicę, schłodzony makaron czy ziemniaki w mundurkach. W przypadku stwierdzonej dysbiozy jelitowej ważne jest uzupełnienie diety o bakterie probiotyczne w postaci suplementów oraz spożywanie pokarmów, które takie bakterie zawierają, np. kiszonek, nabiału dobrej jakości (maślanka, jogurty).

Kiedy zbadać mikrobiom jelitowy

Badanie mikrobiomu warto przeprowadzić w przypadku występowania schorzeń, w których wykazano związek z jego nieprawidłowościami. Jednak mając na uwadze, że praktycznie każdy człowiek jest narażony na dysbiozę jelitową, wykonanie takiego badania warto wziąć pod uwagę również przy utrzymujących się dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Badanie ocenia występowanie oraz stopień ewentualnej dysbiozy w przewodzie pokarmowym. Wynik badania zawiera ocenę, interpretację oraz propozycję terapeutyczną (terapia mikrobiologiczna), opracowaną na podstawie zarówno uzyskanych wyników, jak i jednostki chorobowej stwierdzanej u pacjenta.

Laboratoria Medyczne Synevo

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy