Strona głównaZdrowieZdrowe stopy to podstawa... w każdym wieku

Zdrowe stopy to podstawa... w każdym wieku

U osób starszych niewinne upadki często prowadzą do poważnych złamań i urazów. Eksperci podkreślają, że jedną z głównych przyczyn mogą być wieloletnie zaniedbania dotyczące zdrowia stóp. Jak seniorzy powinni dbać o stopy, aby długo cieszyć się zdrowiem i sprawnością?
Zdrowe stopy to podstawa... w każdym wieku [© sudok1 - Fotolia.com] są eksploatowane przez całe życie i cierpliwie znoszą wszystkie wieloletnie niewygody i zaniedbania. Jednak i one kiedyś zaczynają się buntować, podstawiając nogę w najmniej spodziewanym momencie. Najczęściej po 50-tce.

„Na kontrolę stóp zwykle udajemy się z dzieckiem, a następnie po 50. roku życia, gdy już zaczynają się problemy. W okresie menopauzy dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej, co prowadzi do rozluźnienia więzadeł i deformacji, np. płaskostopie poprzeczne czy haluksów, które o uwagę dopominają się w bolesny sposób.” – wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy i dodaje – „Stopy powinniśmy kontrolować regularnie, tak jak oczy czy zęby. Profilaktycznie przynajmniej co 5 lat.”

Czemu "winne" są stopy?


Bóle stóp, osłabienie mięśni czy wady stóp mogą przyczyniać się do niebezpiecznych dla seniorów upadków. Ale to tylko część „uroków”, jakie mogą dostarczyć zaniedbane przez lata stopy.

Naukowcy coraz częściej doszukują się korelacji między konkretnymi wadami stóp a chorobą przeciążeniową narządu ruchu lub zwyrodnieniowymi. Odpowiednia terapia może uwolnić od , bólu w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych czy kłopotów z kręgosłupem. – tłumaczy dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf - Jeśli często się potykamy, plączą nam się nogi, doznajemy kontuzji bądź urazów, może to być sygnał, że pierwotna przyczyna leży w nieskorygowanych wadach stóp – dodaje ekspertka.

Wady stóp mogą być różne. Kobiety często skarżą się na (paluch koślawy). Często z powodu lęku przed operacją odkładają wizytę u specjalisty, a istnieją rozwiązania bezpieczne i nieinwazyjne, np. w postaci wkładek ortopedycznych, ćwiczeń czy kinesiotaping.

Nierzadką przyczyną zgłoszenia się do gabinetu podologii ortopedycznej jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. Zapalenie objawia się silnym bólem pięty i podeszwy, a jego występowanie jest wyjątkowo bolesne i może ograniczać sprawność.

- Wśród częstych schorzeń stóp u seniorów można wymienić jeszcze deformacje kostne, ostrogi piętowe, palce młoteczkowate czy bolesne modzele i odciski, które mogą zdecydowanie utrudniać poruszanie się – wymienia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf.

Bolesność stóp prowadzi do wielu konsekwencji. Przede wszystkim wiąże się z ograniczeniem chodzenia. Brak ruchu jest przyczyną zmniejszenia produkcji mazi stawowej, obrzęków kończyn dolnych, problemów kardiologicznych, słabszego krążenia krwi, a w związku z tym dochodzi do drętwienia i silnego marznięcia stóp. Dodatkowo pojawia się problem przybierania na wadze, co grozi takimi chorobami jak: miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:55:03, 31-01-2017 ~gość: 178.43.196.xxx

    Zgadzam się! Ja regularnie badam swoje stopy i mojego synka też. Mamy zaprzyjaźnionego lekarza podologa
  • 16:35:51, 06-02-2017 Olek433

    O stopy dbam całe życie. Nie zawsze jest to proste.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy