Strona głównaZdrowieZdrowe postanowienia noworoczne kobiet

Zdrowe postanowienia noworoczne kobiet

Myśląc o noworocznych postanowieniach, nie ograniczajmy się jak zwykle do rzucania palenia i drastycznej diety odchudzającej. Warto pamiętać, by na liście znalazły się przede wszystkim te postanowienia, które będą długotrwałą inwestycją w zdrowie i pomogą cieszyć się dobrym samopoczuciem przez cały następny rok.
Zdrowe postanowienia noworoczne kobiet [fot. collage Senior.pl / Fotolia]

1. Będę pamiętać o regularnych wizytach u lekarza i badaniach kontrolnych

Szybkie tempo życia, wstyd przed rozmową o swoich dolegliwościach czy próba leczenia się na własną rękę to tylko kilka powodów, dla których kobiety często odwlekają decyzję o konsultacji lekarskiej.

Kobiety zapominają także o cyklicznych badaniach, często niezbędnych, by zapobiec rozwojowi wielu chorób. Warto wyjść z inicjatywą i poprosić swojego lekarza o skierowanie na badania. W myśl starej zasady „kto pyta, nie błądzi", kobiety nie powinny bać się zapytać o to, jak wygląda takie badanie i na czym polega. Nie można też zapominać o zgłoszeniu się na wizytę po odebraniu wyników badań, by skonsultować je z profesjonalistą.

Jakie badania należy wykonywać regularnie?

 • Samobadanie piersi - raz w miesiącu
 • USG piersi i narządu rodnego - raz do roku
 • - raz do roku
 • Cytologia - co dwa - trzy lata (lub zgodnie z zaleceniami ginekologa)
 • Morfologia krwi - raz do roku
 • Badania moczu - raz do roku
 • Badania hormonalne - zgodnie z zaleceniami ginekologa
 • EKG - raz do roku
 • Stężenie - raz do roku

2. Będę regularnie ćwiczyć

Regularny trening to potrójna korzyść. Przede wszystkim wymodeluje sylwetkę, ale także poprawi ogólną kondycję naszego organizmu oraz pomoże dotlenić mózg! Może warto zrobić sobie mały prezent świąteczny i zapisać się na basen, siłownię lub fitness? Jeśli jednak długo nie uprawialiśmy sportu i nie wiemy, jak wytrzymały jest nasz organizm, warto zacząć od prostych aktywności, takich jak szybki spacer, nordic walking lub trening mięśni dna miednicy. Ćwiczenia tej partii mięśni zmniejszają bóle krzyża i stawów, ujędrniają brzuch, zwiększają doznania seksualne, pomagają poradzić sobie z problemem (NTM) oraz zapobiegają jego pojawieniu się w przyszłości.

3. Uwierzę, że jestem piękna

88% Polek przeżywa kryzys pewności siebie przed wyjściem na imprezę czy ważne spotkanie i w takich sytuacjach przymierza 2 lub więcej strojów - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki TENA, inicjatora programu „Bo jesteś piękna!". Jednak trzeba pamiętać, że na piękno i atrakcyjność składa się nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także np. poczucie humoru czy po prostu przyjazne nastawienia do świata. Atrakcyjność jest więc związana z wewnętrznym przekonaniem o własnej wyjątkowości, które pomaga w budowaniu relacji z innymi ludźmi.
Jest wiele czynników sprzyjających przekonaniu kobiety o jej atrakcyjności. Przede wszystkim, niezmiernie ważne są komplementy osób bliskich i przychylne opinie otoczenia. Warto jednak pamiętać, by do ocen innych ludzi podchodzić ze zdrowym dystansem i przesadnie się nimi nie przejmować. W budowaniu poczucia atrakcyjności powinniśmy docenić również rolę przekonań kobiet na swój temat, które powstały w wyniku gromadzonych przez lata doświadczeń - tłumaczy psycholog, dr Aleksandra Borkowska, z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kosciol.pl
 • Hospicja.pl
 • Kobiety.net.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Oferty pracy