Strona głównaZdrowie"Zdrowe" postanowienia noworoczne? Zacznij od badań

"Zdrowe" postanowienia noworoczne? Zacznij od badań

Wiele postanowień noworocznych wiąże się z większą aktywnością fizyczną, dietą, schudnięciem czy ogólnie rozumianym zdrowym stylem życia. Jednak zanim zaczniemy dbać o zdrowie, warto poznać swój bieżący stan i wykonać badania profilaktyczne.
"Zdrowe" postanowienia noworoczne? Zacznij od badań [© JackF - Fotolia.com] – Kluczowym punktem postanowień związanych z dbałością o zdrowie powinny być badania profilaktyczne – mówi lek. med. Anna Chmurzyńska, specjalista chorób wewnętrznych z prywatnego szpitala i przychodni Żagiel Med w Lublinie. – Często obawiamy się złej diagnozy, badając się dopiero z konieczności, gdy mamy podejrzenia co do naszego stanu zdrowia. Tymczasem dobrze byłoby, gdyby badania po prostu weszły nam w nawyk. Chodźmy na nie w okresie dobrej formy i pełnej sprawności.

Wraz z początkiem nowego roku umówmy wizytę u naszego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, by wykonać badania kontrolne, przede wszystkim krwi i poziomu cukru.

– To istotne zwłaszcza w przypadku osób z , podwyższonym poziomem cholesterolu, nadciśnieniem i historią cukrzycy w rodzinie – zauważa doktor Chmurzyńska.

Konieczne badania krwi

Aby sprawdzić poziom cukru, będziemy musieli po prostu zgłosić się na czczo na pobranie krwi z żyły. Dzięki obejmującej analizę biochemiczną krwi dowiemy się, czy skład naszej krwi jest prawidłowy.

– Do podstawowych badań zaliczamy też ogólne badanie moczu. Jest najmniej kłopotliwe, a jednocześnie daje lekarzowi wiele cennych informacji o naszym zdrowiu – tłumaczy doktor Chmurzyńska. – Pomoże w ocenie pracy nerek i układu moczowego oraz monitorowaniu sprawności . Może też wykryć ewentualne choroby: cukrzycę i żółtaczkę.

Odwiedźmy specjalistów

Nawet jeśli wydaje nam się, że nie mamy problemów ze wzrokiem, powinniśmy raz na dwa lata odwiedzić okulistę. Pomiar ciśnienia śródgałkowego i ocena dna oczu pomoże w diagnostyce wielu chorób m.in. jaskry, , ocenie stopnia nadciśnienia tętniczego, zmian cukrzycowych i innych.

– Wiele z tych schorzeń może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń siatkówki oczu, a nawet do ślepoty – zauważa doktor Chmurzyńska.

Osoby, które zauważyły u siebie pierwsze objawy żylaków – uczucie ciężkości nóg, bóle, pieczenie czy kurcze, powinny zaplanować wizytę u chirurga naczyniowego. Trzeba bowiem pamiętać, że żylaki są problemem nie tylko kosmetycznym ale przede wszystkim zdrowotnym. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do stanów zapalnych a w efekcie zagrozić naszemu życiu.

– Przy planowaniu noworocznego „przeglądu”, warto również , bo przecież musi posłużyć nam do końca życia – radzi doktor Chmurzyńska. – W obecnych czasach, przy siedzącym trybie pracy, nasza postawa pozostawia z reguły wiele do życzenia, a to z kolei powoduje obciążanie kręgosłupa. Zwykle lekceważymy wszelkie jego bóle, co jest wielkim błędem. Należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, który wykluczy poważne schorzenia oraz zajmie się odpowiednim leczeniem.

Nie unikajmy dentysty

W 2017 roku przynajmniej dwukrotnie odwiedźmy też dentystę. Regularne przeglądy stomatologiczne połączone z odpowiednią higieną to prosta droga do zdrowego, pięknego uśmiechu. Stomatolog oceni, czy dokucza nam próchnica albo kamień nazębny, przyjrzy się też kondycji naszych dziąseł. Ewentualne problemy zauważy we wczesnym stadium, a wtedy leczenie będzie nie tylko mniej bolesne i skomplikowane, ale także łagodniejsze dla portfela.

– Podczas kontrolnej wizyty stomatolog może zasugerować skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Jego efekt zdecydowanie wzmocni piaskowanie, szczególne zalecane palaczom, kawoszom oraz osobom, które zdecydowały się na zabieg wybielania – opowiada doktor Chmurzyńska.

Zwieńczeniem tych dwóch zabiegów jest lakierowanie preparatami zawierającymi związki fluoru. To też skuteczna metoda zapobiegania próchnicy. Aby utrzymać radość z gładkich, białych zębów przez cały rok, dbajmy o nie wymieniając szczoteczkę co trzy miesiące, używając odpowiedniej pasty z fluorem, płynów i nici dentystycznych.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy