Strona głównaZdrowieZdrowe flawanole

Zdrowe flawanole

Prawidłowe odżywianie zapewnia lepsze samopoczucie i dłuższe życie. Codzienne nawyki żywieniowe mają potężny wpływ na zdrowie i choroby człowieka. Dane medyczne od dawna pokazują, że dieta bogata w artykuły spożywcze na bazie roślin obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

© ExQuisine - Fotolia.comPewna konkretna klasa związków, zwanych flawanolami, była w ostatnich latach przedmiotem intensywnych prac badawczych. Substancje te, występujące w niektórych , owocach i produktach na bazie kakao, mają potencjał, by zapewnić rozmaite korzyści zdrowotne, w tym lepszą funkcję naczyniową, obniżenie ciśnienia krwi i lepszą reakcję immunologiczną.

Projekt FLAVIOLA (Ukierunkowane dostarczanie flawanoli na rzecz optymalnej funkcji komórek organizmu człowieka: wpływ na zdrowie sercowo-naczyniowe) ma na celu posunięcie naprzód naszej wiedzy o dostarczaniu flawanoli, ich funkcji i zaletach zdrowotnych.

Naukowcy pracujący nad projektem FLAVIOLA twierdzą, że wyniki ich badań przyniosły znacznie klarowniejsze dane o zaletach dla zdrowia sercowo-naczyniowego i krążenia - pożytek dla zdrowia publicznego.

Ostatnie innowacje w zakresie analityki, chemii, technologii przetwórstwa spożywczego i nieinwazyjnej oceny funkcji pomogły naukowcom przestudiować flawanole w pełniejszy sposób pod kątem ich oddziaływania, co zaowocowało odkryciami, które wspomagają opracowanie przyszłych zastosowań, w tym potencjalnych zaleceń dietetycznych.

Przeprowadzone w ramach badania multidyscyplinarne badania rzuciły nowe światło na rodzaje i ilości flawanoli w , a także na wpływ przetwórstwa spożywczego i produkcji żywności na zawartość flawanoli w niektórych produktach spożywczych.

Nowe odkrycia posunęły również naprzód naszą wiedzę, o tym co się dzieje z flawanolami w organizmie człowieka po ich spożyciu i zapewniły wgląd w mechanizmy działania, które leżą u podstaw biologicznego oddziaływania tej roślinnej substancji odżywczej.

Naukowcy z projektu FLAVIOLA zbudowali także wszechstronną bazę danych o ilościach i rodzajach flawanoli spożywanych w 14 krajach Unii Europejskiej. Umożliwi ona lepszą interpretację badań nad interwencjami dietetycznymi i wyraźniejsze powiązanie spożycia flawanoli ze zdrowiem i chorobami.

Projekt otrzymał 3 mln EUR dofinansowania. Koordynatorem prac naukowców z Belgii, Francji, Holandii, Szwajcarii, Szwecji i Zjednoczonego Królestwa, był Uniwersytet Heinricha Heinego w Düsseldorfie. Prace zakończyły się w lutym 2013 r.

Więcej informacji:

FLAVIOLA


Karta informacji o projekcie:


Uniwersytet Heinricha Heinego w Düsseldorfie

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy