Strona głównaZdrowieZdrowa dieta, zdrowe oczy

Zdrowa dieta, zdrowe oczy

Wzrok to podstawowy narząd zmysłu, za pomocą którego obieramy większość wrażeń z otaczającago nas świata, dlatego szczególnie ważna jest dbałość o należyty stan oczu. Może pomóc w tym odpowiednia dieta - bogata w antyoksydanty, karotenoidy oraz kwasy Omega-3.
Dla oczu, a w szczególności dla nerwu wzrokowego oraz siatkówki szczególne zagrożenie stanowią wolne rodniki. Ponieważ kluczowe struktury narządu wzroku nie posiadają zdolności do regeneracji, więc są szczególnie podatne na zagrożenia uszkodzeniem - wszelkie szkody są bowiem nieowracalne. Wolne rodniki mogą również uszkadzać soczewkę oka, co jest prostą drogą do kelejnej groźnej choroby oka - zaćmy.

Wielu z nas nie ma pojęcia o tym, że na co dzień mamy do czynienia z wieloma czynnikami, mogącymi pogorszyć funkcjonowanie plamki żółtej należą do nich min: palenie papierosów, wieloletnie narażenie na intensywne światło słoneczne, a także niedobór tzw. przeciwutleniaczy. Jej sprawność maleje także z wiekiem. Szkodliwe działanie wymienionych czynników środowiskowych wiąże się głównie z powstawaniem tzw. wolnych rodników.

Powstawanie wolnych rodników weiąże się zarówno z czynnikami zewnętrznymi (zanieczyszczenia, długotrwałą ekspozycja na silne światło słoneczne, palenie tytoniu) jak i wewnętrznymi - niedoborem antyutleniaczy w diecie oraz procesami metabolicznymi.

Wolne rodniki powstają głównie w procesach metabolizmu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (obecne są one m.in. w chipsach, frytkach czy różnych sosach sałatkowych). Szkodliwe działanie wolnych rodników znacznie ograniczają tzw. przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty. Są to związki chemiczne mające zdolność wiązania i/lub usuwania z organizmu związków o działaniu utleniającym.

Ważne witaminy i karotenoidy

Jednymi z najbardziej popularnych antyokstdantów są witaminy C i E. Redukują one wolne rodniki oraz chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Silne działanie przeciwutleniające mają również związki chemiczne, zwane karotenoidami. Karotenoidy to naturalne substancje, do których zalicza się głównie luteinę, zeaksantynę oraz alfa i beta karoten. Źródłem karotenoidów są zielone i pomarańczowe owoce i warzywa.

Do grupy barwników karotenoidowych należy również inny naturalny związek - astaksantyna, obecna między innymi w algach oraz niektórych małych skorupiakach. Astaksantyna znajduje się również w mięsie niektórych gatunków ryb (np. łososia, pstrąga), które żywiąc się wymienionymi organizmami akumulują astaksantynę. Astaksantyna to jeden z najsilniejszych antyoksydantów - jej zdolności antyoksydacyjne astaksantyny są 10 razy większe od luteiny, 40 razy od beta-karotenu, 550 razy od witaminy E i aż 800 razy od koenzymu Q10.

Dobroczynne kwasy Omega-3

Działanie antyoksydacyjne wykazują również nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3. Kwasy Omega-3 zapobiegają odkładaniu się toksycznych substancji powodujących zwyrodnienie plamki żółtej. Kwasy Omega-3 występują głównie olejach rybnych i roślinnych (sojowy, rzepakowy, z siemienia lnianego). Ich źródłem są także tłuste morskie ryby: halibut, makrela, śledź, łosoś. Występują również w roślinach strączkowych (fasola, soja) oraz w orzechach włoskich.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć