Strona głównaZdrowieZdrowa dieta to większy mózg

Zdrowa dieta to większy mózg

Zdrowy sposób odżywania się ma wpływ nie tylko na kształt sylwetki, ale i mózgu - okazuje się, że może zwiększyć jego gabaryty.
Zdrowa dieta to większy mózg [Fot. freshidea - Fotolia.com] Nowe holenderskie badanie wykazało, że ludzie, którzy regularnie serwują sobie duże ilości warzyw i owoców, a także i , mają większe mózgi niż słabiej odżywieni rówieśnicy.

Według uczonych z Centrum Medycznego Erazma w Rotterdamie, zdrowa dieta sprzyja zdrowiu mózgu i może być odpowiednią strategią profilaktyczną, aby utrzymać i wzmocnić funkcje poznawcze u osób starszych.

W badaniach wzięło udział ponad 4,2 tys. ludzi w wieku powyżej 45 lat (śrdni wiek wynosił 66 lat). Od uczestników zebrano dokładne dane dotyczące ich codziennego sposobu odżywiania się. Jakość diety oceniano za pomocą kilkunastopunktowej skali, w której najwyższa ilość punktów oznaczała najzdrowsze menu. Uczestnicy zostali także poddani badaniom MRI, które pozwoliły na pomiar wielkości mózgu. W analizach uwzględniono też takie czynniki wielkości mózgu, jak obecność , poziom aktywności fizycznej, czy palenie .

Okazało się, że zdrowsza dieta oznaczała większy mózg - uczestnicy stosujący najzdrowszy jadłospis mieli mózgi większe średnio o dwa milimetry w porównaniu ludźmi, którzy serwowali sobie najmniej produktów polecanych przez dietetyków.

Jak to się ma do ? Autorzy wyjaśniają, że ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych rośnie wraz z wiekiem, a jednocześnie upływ czasu ma związek ze zmniejszaniem się objętości mózgu. W każdym kolejnym roku u badanych odnotowywano zmniejszenie całkowitej objętości mózgu o 3,66 milimetrów, więc odkryta różnica w objętości mózgu oznaczała o około sześć miesięcy młodszy wiek biologiczny tego organu.

O badaniach napisano w magazynie Neurology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć