Strona głównaZdrowieZdrowa dieta powstrzymuje starzenie się mózgu

Zdrowa dieta powstrzymuje starzenie się mózgu

Im więcej zdrowych produktów w diecie, w tym warzyw i owoców, tym lepsze działanie umysłu, pomimo upływu lat. Zdrowa dieta może chronić nasz mózg przed starzeniem się i problemami poznawczymi.
Zdrowa dieta powstrzymuje starzenie się mózgu Osoby starsze, regularnie jedzące produkty z przeciwutleniaczami o nazwie , mogą cechować się niższym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera.

W sześcioletnich badaniach wzięło udział ponad 900 seniorów w średnim wieku 81 lat. Jak ustalono, jedna piąta uczestników o najwyższym poziomie flawonoli w diecie była aż o 48 proc. mniej podatna na rozwój w porównaniu do osób jedzących najmniej produktów z tymi przeciwutleniaczami.

Uczestnicy dokładnie opisali swoją dietę, podali, codzienne nawyki i historię chorób, jakie przeszli. Co roku byli poddawani badaniom neurologicznym, które pozwoliły odnotowywać ewentualne objawy demencji. Okazało się, że ludzie o najwyższych dawkach flawonoli miały niemal o połowę niższe zagrożenie otępienia w porównaniu do osób jedzących najmniej tych związków.

Według uczonych działanie ma dużą siłę ochronną przed różnymi chorobami i procesem starzenia się, który sprzyja rozwojowi wielu dolegliwości. W testach laboratoryjnych wykazano, że flawonole zwalaczają stany zapalne, takie, jak te, do których dochodzi w przypadkach . Związki te zapobiegają tworzeniu się złogów określonych białek w mózgu, które są jedną z oznak rozwoju otępienia.

Jeśli chodzi o najlepsze źródła flawonoli, są to zielone warzywa, takie jak jarmuż, szpinak i brokuły, ale znajdują się też w jabłkach, herbacie, owocach jagodowych, cytrusach, burakach, etc.

O badaniach napisano w magazynie Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy