Strona głównaZdrowieZdolności poznawcze zależą od... pozycji ciała i ruchu

Zdolności poznawcze zależą od... pozycji ciała i ruchu

Na pracę naszego mózgu niemały wpływ ma pozycja ciała oraz to, czy jesteśmy aktywni fizycznie – mówią niemieccy badacze.
Zdolności poznawcze zależą od... pozycji ciała i ruchu [Fot. picture-waterfall - Fotolia.com] Mózg staje się bardziej wydajny przy aktywności fizycznej. Wizualna pamięć operacyjna, która umożliwia dostęp do pewnej ilości informacji zdobywanych za pomocą wzroku, działa lepiej, gdy pozostajemy w pozycji stojącej lub poruszamy się.
Jak odkryli uczeni z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium, mózg lepiej działa, gdy ciało jest aktywne. Chociaż współcześnie dominuje siedzący styl życia, wcale nie do tego stworzone są ludzkie ciała – lepiej się mamy i fizycznie, i psychicznie, gdy podejmujemy aktywność.

Regularne ćwiczenia poztywnie wpływają na ogólne samopoczucie, przyczyniają się do poprawy zdrowia fizycznego, a także . Wiele wcześniejszych badań wykazało, że ćwiczenia aerobowe poprawiają zdolności poznawcze lub powstrzymują ich osłabienie, niewiele testów jednak dotyczyło bezpośredniego oddziaływania aktywności na zachodzące w jej trakcie procesy kognitywne.

W niemieckich badaniach wzięły udział 24 osoby, podczas wykonywania zadania testującego ich pamięć roboczą zostały poddane elektroencefalografii umożliwiającej monitorowanie zjawisk elektrycznych zachodzących w mózgu. Określone zadanie było wykonywane podczas siedzenia, stania i pedałowania na rowerze stacjonarym oraz po bieżni.

Okazało się, że zarówno , jak i pozostawanie w pozycji stojącej poprawiły wzrokową pamięć roboczą w porównaniu do wykonywania zadania podczas bezczynnego siedzenia. Najlepiej pamięć tego typu działała lepiej, gdy uczestnicy pedałowali lub chodzili. Co ciekawe jednak, stanie wiązało się z najmniejszą ilością popełnianych błędów.

Skąd taki związek? Najprawdopodobniej skuteczniejsze działanie wiąże się z większą dostępności zasobów metabolicznych lub endokrynologicznych, przykładowo, zwiększeniem zaopatrywania tkanek w tlen.

Wyniki badań są dostępne w magazynie British Journal of Psychology:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy