Strona głównaZdrowieZbyt krótki sen to podwójne ryzyko demencji

Zbyt krótki sen to podwójne ryzyko demencji

Sen i stan zdrowia są ze sobą nierozerwalnie połączone. Nowe badanie przeprowadzone w Brigham and Women's Hospital sprawdza związek między zaburzeniami i niedoborami snu u seniorów a ryzykiem demencji i przedwczesnej śmierci. Okazuje się, że prawdopodobieństwo otępienia jest dwukrotnie wyższe wśród uczestników, którzy deklarowali, że śpią krócej niż pięć godzin w porównaniu z osobami sypiającymi 7-8 godzin w ciągu nocy. Odkryto też związek między zaburzeniami snu i jego niedoborem a ogólnym ryzykiem śmierci.
Zbyt krótki sen to podwójne ryzyko demencji [fot. Security from Pixabay]
- Nasze ustalenia wyjaśniają związek między niedoborem snu a ryzykiem i potwierdzają znaczenie dbałości o dostatecznie długi odpoczynek w nocy - mówi dr Rebecca Robbins.

W ramach testów sprawdzono kilku cech , w tym: zdolność do zachowania uwagi w ciągu dnia, częstotliwości drzemek, czas zasypiania, , czas snu i chrapanie. Przez pięć lat monitorowano stan zdrowia uczestników (w średnim wieku 76 lat) oraz rozwój demencji u nich, a także odnotowywano przypadki przedwczesnej śmierci.

Ogólnie rzecz ujmując, odkryto silny związek między kilkoma zaburzeniami i niedoborem snu a rozwojem otępienia. Zasypianie trwające ponad 30 minut wiązało się z o 45 proc. wyższym ryzykiem wystąpienia demencji. Trudności w utrzymaniu uwagi w ciągu dnia, drzemki, zła jakość snu i spanie poniżej pięciu godzin w nocy wiązały się ze zwiększonym prawdopodobieństwem śmierci w monitorowanym okresie.

Badanie pokazuje, że niedobór snu był związany z podwójnym ryzykiem wystąpienia demencji i śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu kolejnych 4 - 5 lat. To kolejny dowód na to, że sen jest istotny dla zdrowia mózgu. Warto też dalej sprawdzać skuteczność poprawy snu w osłabianiu ryzyka i przedwczesnego zgonu, oceniają uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy