Strona głównaZdrowieZbyt długi sen groźny dla zdrowia

Zbyt długi sen groźny dla zdrowia

Współczesne tempo życia nierzadko skłania do długiej aktywności i ograniczania godzin przeznaczonych na sen, co może przekładać się na poważne problemy zdrowotne. Okazuje się jednak, że i nadmiernie długi odpoczynek jest groźny i to nawet bardziej niż krótszy sen.
Zbyt długi sen groźny dla zdrowia  [Fot. somemeans - Fotolia.com]
Międzynarodowe badania koordynowane przez uczonych z Keele University pokazują, że ludzie, którzy co noc sypiają ponad osiem godzin, są bardziej narażeni na śmierć w danym okresie i choroby sercowo-naczyniowe niż osoby .

Uczeni przeanalizowali 74 badania, w których wzięło udział ponad 3 miliony ludzi i obliczyli, że regularny trwający ponad osiem godzin jest bardziej niebezpieczny dla zdrowia niż odpoczynek trwający siedem godzin lub mniej.

Ustalono, że sen powyżej powszechnie zalecanych ośmiu godzin oznacza wyższe prawdopodobieństwo problemów sercowo-naczyniowych. Im dłuższy zaś, tym to zagrożenie jest silniejsze. Przykładowo, odkryto, że osoby sypiające ponad 10 godzin na dobę miały o 56 proc. wyższe ryzyko śmierci z powodu i o 49 proc. z powodu w porównaniu do ludzi sypiających siedem do ośmiu godzin.

Być może nadmiernie długi odpoczynek w nocy jest czynnikiem chorób serca, być może też osoby, u których dolegliwości te już się rozwijają, potrzebują więcej snu, wskazują autorzy analiz.

O badaniach napisano Journal of the American Heart Association.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy