Strona głównaZdrowieZbadaj swoje serce w Cardiobusie. Bezpłatne badania

Zbadaj swoje serce w Cardiobusie. Bezpłatne badania

W ramach kampanii „Bliscy Sercu” od 15 maja do 22 czerwca w godzinach 9:00 – 18:00 można bezpłatnie przebadać się pod kątem kardiologicznym w mobilnym centrum badawczym. Obecny na miejscu lekarz opracuje dla każdego pacjenta indywidualne zalecenia dalszego postępowania. Cardiobus „Bliscy Sercu” odwiedzi 33 miejscowości na terenie całej Polski.
Zbadaj swoje serce w Cardiobusie. Bezpłatne badania [Fot. ronstik - Fotolia.com] Choroby kardiologiczne w Polsce

i naczyń, zwane kardiologicznymi, są jednymi z najczęściej występujących wśród ludzi. Do chorób serca i naczyń należą między innymi: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał serca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca: np. , inne choroby mięśnia sercowego, miażdżyca, choroby naczyń, udar mózgu.

W 2013 roku w Polsce zdiagnozowano ponad 745 tys. nowych przypadków chorób kardiologicznych u 367 tys. pacjentów, czyli średnio ponad dwie choroby kardiologiczne u jednego pacjenta. Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat nastąpi zwiększenie liczby nowych pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi. Do 2025 roku będzie aż 426 tys. osób chorujących na co najmniej jedną z dolegliwości kardiologicznych, co oznacza 13-procentowy wzrost w ciągu 10 lat. Największy przyrost zachorowań będzie dotyczył i choroby niedokrwiennej serca. Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wzrasta wraz z wiekiem, dlatego szczególnie osoby powyżej 50 roku życia powinny regularnie kontrolować stan swojego serca.

Kampania „Bliscy Sercu” odpowiedzią na potrzebę profilaktyki i edukacji w zakresie chorób kardiologicznychOgólnopolska kampania „Bliscy Sercu” stawia sobie za cel wyjście naprzeciw potrzebie profilaktyki w zakresie chorób kardiologicznych zwłaszcza osób powyżej 50 roku życia. Ważnym elementem kampanii jest także budowanie świadomości społecznej i edukacja, w jaki sposób można zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym.

Dzięki kampanii mieszkańcy aż 33 miejscowości na terenie całej Polski będą mogli poddać się bezpłatnie podstawowym badaniom: EKG i pomiarowi ciśnienia tętniczego, które pozwolą na zweryfikowanie, czy dana osoba znajduje się w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Badania będą prowadzone w mobilnym centrum ulokowanym w Cardiobusie z logo kampanii „Bliscy Sercu”, ustawionym w centralnych punktach miast. Przeprowadzi je zespół pracowników I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Po badaniach przeprowadzonych przez pielęgniarkę, pacjent jest od razu kierowany na konsultację do obecnego w Cardiobusie lekarza, który opracuje dla każdego pacjenta indywidualne zalecenia dalszego postępowania.

Kampania ruszyła dziś w Warszawie. Następnie Cardiobus odwiedzi głównie mniejsze miejscowości, gdzie dostęp do lekarzy jest trudniejszy, a pacjenci są poddawani badaniom dopiero wtedy, gdy z ich sercem dzieje się coś niepokojącego.

– W zapobieganiu chorobom serca ogromne znaczenie ma edukacja i profilaktyka. Regularnie przeprowadzane badania takie jak pomiar ciśnienia tętniczego krwi, czy ocena czynników ryzyka pozwalają odpowiednio wcześniej zauważyć niepokojące objawy w organizmie pacjenta i w razie potrzeby skierować go na dalsze leczenie. Ważnym aspektem jest także upowszechnianie nawyków i zachowań, które sprzyjają zdrowiu serca. Kampania Bliscy Sercu wychodzi naprzeciw tym pacjentom, którzy z różnych względów mają mniejsze możliwości zadbania o swoje serce. Jest to ważne zwłaszcza dla osób w wieku powyżej 50 roku życia. Dzięki naszej pomocy mogą zrobić pierwszy krok w kierunku zdrowszego serca – mówi dr n. med. Paweł Balsam.

Wszystkie osoby, którym bliski jest stan ich serca, mogą odwiedzić stronę internetową kampanii , gdzie – oprócz trasy Cardiobusa – znajdą wiele przydatnych informacji z zakresu profilaktyki chorób serca. Eksperci podkreślają, że wystarczą małe zmiany w trybie życia, konsekwentnie wprowadzane każdego dnia, aby poprawić kondycję swojego serca.

– Codzienna dawka ruchu, odpowiednia dieta, z której usuwamy nadmiar tłuszczów zwierzęcych i soli, walka z nadwagą, a także unikanie stresu i pozytywne myślenie, to zalecenia, które każda osoba może wdrożyć w swoim życiu już od dzisiaj. Dzięki temu nasze serca będą dłużej i lepiej pracować – podkreśla dr Balsam.

Pomóż swemu sercu:
 1. Spacer z . Wyjście z pupilem to zawsze dobry krok także dla Twojego zdrowia.
 2. Bądź pozytywnym przykładem. Zawsze dawaj dobry przykład innym – uśmiechem, pozytywnym nastawieniem i aktywnością fizyczną – niezależnie od wieku, możesz sobie na to pozwolić.
 3. Wyjdź z wnukami. Twojemu sercu i nastrojowi zawsze wyjdzie to na dobre!
 4. Ćwicz w wolnej chwili. Oglądając ulubiony serial lub film także możesz ćwiczyć.
 5. Nie siedź w miejscu. Nawet rozmawiając z bliskimi przez telefon możesz być w ruchu.
 6. Wybierz schody. Staraj się po nich chodzić zamiast jeździć windą. Jeśli trudność sprawia Ci wchodzenie to pamiętaj, że zejście jest znacznie łatwiejsze.
 7. Spacer zamiast ciastka. Zamiast spotykać się w domu przy herbatce zawsze można umówić się na wspólny spacer. Rozmowa na świeżym powietrzu jest równie przyjemna.
 8. W pogodę wybierz rower. Zaparkuj niezdrowe nawyki i auto, kiedy tylko kondycja i pogoda Ci na to pozwolą.
 9. Przejdź się na zakupy. Tak po prostu rekreacyjnie. Nie musisz nic kupować, Twojemu sercu zupełnie wystarczy spacer po galerii handlowej czy na pobliski targ.
 10. Tańcz, kiedy tylko chcesz! Tańczyć każdy może. Po prostu włącz ulubioną muzykę i to zrób!

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Kobiety.net.pl
 • Hospicja.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X