Strona głównaZdrowieZbadaj kleszcza, by uniknąć boreliozy

Zbadaj kleszcza, by uniknąć boreliozy

Borelioza jest niezwykle groźną chorobą, przenoszoną głównie przez kleszcze. Jeżeli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana może ona doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, stawów czy zapalenia skóry.
- Warto wiedzieć, że w Polsce prawie 20% kleszczy jest nosicielami bakterii Borrelia, które każdego roku zarażają ponad 3,5 tys. osób. Specjaliści z firmy Diagnostyka wprowadzili metodę pozwalającą na zbadanie samego kleszcza metodą PCR, pod kątem przenoszenia przez niego krętków Borrelii. Metoda pozwala na zbadaniu samego kleszcza zaraz po ukąszeniu, a nie jak było do tej pory ukąszonej osoby kilka tygodni po zdarzeniu - wspomina Michał Meller, kierownik w firmie Diagnostyka.

Aby móc oddać kleszcza do badania, należy po ostrożnym usunięciu go ze skóry, zabezpieczyć w czystym pojemniku i zanieść do jednej z placówek laboratoryjnych firmy. Kleszcz może być przechowywany w temperaturze 4°C (maksymalnie do 48 godzin) lub najlepiej zamrożony w -20°C. Co ważne, do badania wystarczająca jest tylko część pajęczaka, ponieważ często zdarza się, że podczas wyjmowania ze skóry ulega on fragmentacji.

Badanie wykonywane jest jedną z metod biologii molekularnej i pozwala na potwierdzenie obecności materiału genetycznego (DNA) Borrelia burgdorferi w ciele kleszcza wyjętego ze skóry pacjenta. W przypadku pozytywnego wyniku (potwierdzona obecność Borrelii w kleszczu), lekarz ma możliwość szybkiego podania antybiotyku w celu zatrzymania ewentualnego rozwoju choroby. Z kolei wynik ujemny (kleszcz nie był nosicielem bakterii Borrelia) sugeruje, że terapia antybiotykowa nie jest potrzebna, a jej zastosowanie generowałoby niepotrzebne koszty zdrowotne i finansowe.

Warto jeszcze raz podkreślić, że jeśli borelioza nie została zdiagnozowana odpowiednio wcześnie to nawet po kilku latach mogą pojawić się ciężkie dolegliwości ze strony wielu układów (nerwowego, szkieletowo-mięśniowego, pokarmowego, rozrodczego, wydalniczego i hormonalnego). Dlatego pamiętajmy, że wiedza jest naszą najlepszą bronią w walce z zagrożeniami płynącymi ze strony rozmaitych organizmów chorobotwórczych. Między innymi, dzięki osiągnięciom medycznej diagnostyki laboratoryjnej, nie jesteśmy w tej walce bezbronni.

Źródło: diag.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 23:09:02, 27-09-2018 Mirka45

  Boreliozaonline to miejsce, w którym moja mama badała się, kiedy zaczęły dokuczać jej bóle stawów. Okazało się, że choruje na boreliozę. Po kilku dawkach antybiotyków bóle ustały, jednak co jakiś czas stawy dają o sobie znać.
 • 11:49:17, 29-10-2018 adamskrzat

  Najważniejsza jest właściwa diagnostyka. Należy wykonać test KKI który jest rozstrzygającym w przypadku niepewności diagnozy, bo ta choroba często jest mylona ze stwardnieniem rozsianym.

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kobiety.net.pl
 • eGospodarka.pl
 • Pola Nadziei
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy