Strona głównaZdrowieZazdrość i lęki sprzyjają rozwojowi demencji

Zazdrość i lęki sprzyjają rozwojowi demencji

Kobiety, które często odczuwają niepokój, zazdrość lub łatwo popadają w zły humor i przygnębienie w średnim wieku, mogą być bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera w późniejszym czasie.
Zazdrość i lęki sprzyjają rozwojowi demencji [fot. Tumisu from Pixabay]
- Większość badań nad chorobą Alzheimera dotyczy takich czynników, jak edukacja, wpływ chorób serca i urazów głowy, a także historia rodziny i genetyka. Jednak osobowość także może wpływać na ryzyko poprzez jej wpływ na zachowanie, styl życia, czy reakcje na stres - mówi dr Lena Johannsson z Uniwersytetu w Gothenburgu.

Zdrowie kilkuset kobiet w średnim wieku 46 lat monitorowano przez 38 lat i poddano je testom osobowości, na podstawie których oceniono poziom neurotyczności i ekstrawersji lub introwersji, a także zdolności zapamiętywania. U 19 procent uczestniczek rozwinęła się demencja.
Neurotyczność obejmuje łatwe popadanie w przygnębienie, a także częste zamartwianie się, odczuwanie zazdrości i zmienne nastroje. Osoby neurotyczne częściej okazują złość, poczucie winy, zazdrość, niepokój lub objawy depresyjne. Introwersja wiąże się z nieśmiałością i powściągliwością, a ekstrawersja ma związek z byciem towarzyskim.

Uczestniczki były też pytane o to, czy doświadczyły jakiegokolwiek stresu trwającego co najmniej miesiąc z powodu sytuacji zawodowej, zdrowotnej lub rodzinnej. dotyczył drażliwości, napięcia, nerwowości, strachu, niepokoju lub zaburzeń snu.

Jak ustalono, kobiety, które w największym stopniu cechowały się neurotyzmem, miały dwukrotnie wyższe ryzyko rozwoju demencji w porównaniu z tymi, u których zestaw takich cech był najsłabszy. Związek ten jednak zależał od długotrwałego stresu.

Introwersja lub ekstrawersja same w sobie nie miały wpływu na ryzyko demencji, jednak kobiety, które zarówno łatwo się denerwowały, jak i były wycofane, odznaczały się w tym badaniu najwyższym zagrożeniem .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy