Strona głównaZdrowieZawroty głowy tuż po wstaniu - jak sobie radzić

Zawroty głowy tuż po wstaniu - jak sobie radzić

Uczucie zawrotu głowy tuż po wstaniu z powodu niedociśnienia ortostatycznego lub przejściowego spadku ciśnienia krwi i przyspieszenia akcji serca to powszechne zaburzenie. Eksperci mówią, jak sobie z tym radzić.
Zawroty głowy tuż po wstaniu - jak sobie radzić [fot. Pixabay]
Aby skutecznie radzić sobie z objawami i poprawiać jakość życia, trzeba poćwiczyć mięśnie dolnej części ciała przed lub po wstaniu.

, zawroty głowy, lub utrata przytomności z powodu ortostatycznego niedociśnienia dotyka do 40 proc. populacji (w każdym wieku), a stan przedomdleniowy jest prawdopodobnie jeszcze częstszy. Dotychczas to zaburzenie nie było dobrze zbadane. Obecnie istnieje niewiele opcji dla pacjentów zmagających się z nim i brakuje leczenia farmakologicznego. Najczęstsze zalecenia to powolne wstawanie lub siadanie przed wstaniem.

- Niemal każdy prawdopodobnie doznał zawrotów głowy w jakimś momencie po wstaniu. U niektórych osób jest to jednak częste zjawisko i może się zdarzyć kilka razy dziennie, co z kolei może wywoływać i negatywnie wpływać na jakość życia. Chcieliśmy to zbadać i zapewnić nowatorskie i skuteczne techniki radzenia sobie z objawami - mówi kardiolog prof. Satish R. Raj z University of Calgary w Kanadzie.

Do badań zaproszono kobiety, które w ciągu miesiąca doświadczały co najmniej czterech epizodów przedomdleniowych lub omdleniowych w miesiącu. Jak się okazało dwie techniki były skuteczne w pozbyciu się zawrotów głowy. Jedna z nich obejmowała wcześniejszą aktywację mięśni dolnej części ciała (ud) poprzez wielokrotne unoszenie kolan przed wstaniem. Druga zaś to napinanie mięśni dolnej części ciała (ud i pośladków) poprzez krzyżowanie i napinanie nóg bezpośrednio po wstaniu. Obydwie skutecznie powstrzymywały spadek ciśnienia krwi. Pierwsza technika była efektywna poprzez zwiększenie frakcji wyrzutowej serca, podczas druga zwiększyła objętość wyrzutową.

- Pokazujemy nowatorską i bezpłatną technikę leczenia objawów, którą pacjenci z niedociśnieniem ortostatycznym mogą stosować do radzenia sobie z objawami - zauważa Nasia A. Sheikh, University of Calgary. Można te sposoby stosować w dowolnym miejscu i czasie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy